Κρούσματα Παναθηναϊκός: Δύο άτομα θετικά στον ιό

Κρούσματα Παναθηναϊκός: Με ανακοίνωσή του το «τριφύλλι» αναφέρθηκε σε δύο νέες μολύνσεις που εντοπίστηκαν μετά το ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Παναθηναϊκός ανακοίνωσε δύο νέα κρούσματα κορωνοϊού μετά το ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, το οποίο ήταν το τελευταίο για τη φετινή Euroleague αφού οι «πράσινοι» δεν προκρίθηκαν στα play offs της διοργάνωσης.

Όπως αναφέρει η επίσημη ανακοίνωση της «πράσινης» ΚΑΕ: «Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανακοινώνει πως μετά την επιστροφή της αποστολής της ομάδας μας από την Μόσχα το μεσημέρι της Πέμπτης (15/4), όλα τα μέλη της υποβλήθηκαν σε ελέγχους για τον Covid-19 και δύο εξ’ αυτών διαγνώστηκαν θετικά στον ιό.

Η κατάσταση των δύο νοσούντων παρακολουθείται συστηματικά από το ιατρικό μας επιτελείο.

Από την ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ακολουθούνται όλα τα προβλεπόμενα, σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα διαχείρισης κρουσμάτων και υπάρχει συνεχής επικοινωνία με τον ΕΟΔΥ. Τα επόμενα τεστ θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή (16/4)».

Κρούσματα Παναθηναϊκός: Δεν ανακοινώθηκαν τα ονόματα των νοσούντων

Τι έγινε στο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από την ΤΣΣΚΑ με 93-86 σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στο σκορ στο 3’ (7-7). Η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε σε 11-7 στο 4’ όμως στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε εκ νέου σε 11-11. Στο 8’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 17-16, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα γρήγορο σερί 9-0 για το 25-17 του 9’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 27-19.

Η ΤΣΣΚΑ έφτασε σε διψήφια διαφορά πόντων στο 11’ (29-19) και ξέφυγε με 34-23 στο 12’. Το «τριφύλλι» «απάντησε» με ένα επιμέρους 4-0 για το 34-27 του 13’, ενώ στο επόμενο λεπτό μείωσε σε 36-31. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 40-31 στο 15’ και με 49-33 στο 18’ πριν το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 49-39.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 54-47 στο 23’ αλλά η ρωσική ομάδα απάντησε με ένα σερί 4-0 για το 58-47 του επόμενου λεπτού. Στο 27’ έγινε το 67-54 υπέρ της ρωσικής ομάδας με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 69-59 στο 29’ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 74-61.

Στο 31’ οι «πράσινοι» πλησίασαν σε 76-67 και σε 79-73 στο 33’, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 5-0 για το 84-73 του επόμενου λεπτού. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 91-86 στο 39’ ωστόσο η ΤΣΣΚΑ ήταν αυτή που έφτασε στη νίκη με 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 19 (3), Χίλιαρντ 7 (1), Ούκχοφ 3 (1), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 7 (1), Βόιτμαν 15 (1), Κλάιμπερν 18 (3), Σενγκέλια 11, Κουρμπάνοφ 5 (1), Έρικ 6.

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 12 (3), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 15 (3), Νέντοβιτς 10 (2), Γουάιτ 10 (1), Μήτογλου 12 (2), Μπέντιλ 8 (2), Σαντ-Ρος 11 (3).