Βενεζουέλα – Αργεντινή 1-3: Άνετο διπλό στο Καράκας

Βενεζουέλα - Αργεντινή 1-3: Εύκολο πέρασμα για την πρωταθλήτρια της Νότιας Αμερικής.

Αήττητη παρέμεινε η Αργεντινή, που κέρδισε 3-1 στην έδρα της ουραγού Βενεζουέλας, στο Στάδιο Ολίμπικο του Καράκας και ταξιδεύει την Κυριακή στη Βραζιλία για τη…ρεβάνς του πρόσφατου τελικού του Κόπα Αμέρικα, όπου είχε κερδίσει στα πέναλτι κατακτώντας το τρόπαιο.

Η παρέα του Λιονέλ Μέσι επικράτησε χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση της Βενεζουέλας και έφτασε τους 15 βαθμούς, διατηρώντας τη δεύτερη θέση στον όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα του Σκαλόνι δεν αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και λίγο πριν τη λήξη του, με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνε. Ο επιθετικός της Ίντερ έγινε δημιουργός και στο 71ο λεπτό, σέρβιρε στον πλέον συμπαίκτη του στους «νερατζούρι», Κορέα για το 2-0, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να γράφει και το τελικό 3-0, μόλις τρία λεπτά αργότερα.