Βαθμολογία Superleague: Στο -2 ο ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ, σε θέση playoff ο ΟΦΗ

Ανακατατάξεις και αλλαγές, όχι  όμως στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα φέρνει η επιστροφή των ομάδων στα γήπεδα για τα “υπόλοιπα” παιχνίδια μισοτελειωμένων αγωνιστικών, οι οποίες δεν ολοκληρώθηκαν λόγω του κορωνοϊού…

Την Τετάρτη έγιναν δύο από τα χρωστούμενα και οι ανατροπές στη βαθμολογική κατάταξη αρκετές, γεγονός που προιδεάζει για τη συνέχεια…ο μόνος που δεν δείχνει να ανησυχεί προς το παρόν είναι ο Ολυμπιακός, καθώς έχει διαφορά ασφαλείας από την ΑΕΚ, την οποία πλησίασε επικίνδυνα ο ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-0

Στην Τούμπα αναμετρήθηκαν ΠΑΟΚ και Παναιτωλικός, δύο από τις ομάδες που χτυπήθηκαν από τον κορωνοϊό. Ο Κούρτιτς στο πρώτο από τα δύο πέναλτι που εκτέλεσε δεν τα κατάφερε. Λίγο αργότερα όμως από το ίδιο σημείο ο Σλοβένος άσος του ΠΑΟΚ δεν έκανε το ίδιο λάθος και έφερε τον Δικέφαλο του Βορρά μπροστά στο σκορ. Στις καθυστερήσεις η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου βρήκε γκολ και με τον Ζαμπά στην επιστροφή του στη Θεσσαλονίκη και είναι πλέον στο -2 από την ΑΕΚ στον βαθμολογικό πίνακα.

Απόλλων – ΟΦΗ 0-3

Στη Ριζούπολη, σε εξ αναβολής αγώνα της 13ης αγωνιστικής ο ΟΦΗ πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, που τον κράτησε για τα καλά σε τροχιά πλέι οφ, αφού πλέον ισοβαθμεί στους 26 βαθμούς με τον Παναθηναϊκό (με ματς λιγότερο) και τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο 19′ οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι και παράλληλα απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς είδε την κόκκινη κάρτα ο Γιακιμόβσκι. Μπορεί το πέναλτι να το έχασε ο Νέιρα, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι όμως το γεγονός ότι ο Απόλλωνας έπαιζε με δέκα έκανε τα πράγματα πιο εύκολα. Λίγα λεπτά μετά την απώλεια του πέναλτι, σε διάστημα δύο λεπτών (24΄και 26΄) ο Λάμπρου βρήκε δίχτυα κι άνοιξε το δρόμο για το εύκολο τρίποντο του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί στην επανάληψη έκαναν το τελικό 0-3 που έγραψε με απευθείας φάουλ ο Γκαγέγκος.

Κακό ντεμπούτο στον πάγκο της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» για τον Γερμανό Μάρκο Γκρότε ,καθώς ο Απόλλωνας παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.