Στη 2η θέση οι Μπακς με 80 πόντους από τους «Big Three»

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο οι Μπακς, επικράτησαν των Σέλτικς με 127-121 στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι και ανέβηκαν στην 2η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 50-30

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο οι Μπακς, επικράτησαν των Σέλτικς με 127-121 στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι και ανέβηκαν στην 2η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 50-30. Οι «Κέλτες» έπεσαν στο 50-31 και είναι τρίτοι ενώ την πρώτη θέση έχει εξασφαλίσει το Μαϊάμι με ρεκόρ 52-28.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι ασταμάτητος και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους (11/17 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/10 βολές), 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικός και ο Τζρου Χόλιντεϊ, ο οποίος είχε 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 33 κλεψίματα ενώ 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον.

Για τους φιλοξενούμενους, που αγωνίσθηκαν χωρίς τους Τζέισον Τέιτουμ, Αλ Χόρφορντ και Ρόμπερτ Ουίλιαμς, ο Τζέιλεν Μπράουν σημείωσε triple double με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ (ισοφάρισε ρεκόρ καριέρας) ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάρκους Σμαρτ με 29 πόντους και 7/12 τρίποντα.

Στα τελευταία δύο παιχνίδια της κανονικής περιόδου, οι Μπακς θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τους Πίστονς και τους Καβαλίερς.