Άρσεναλ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 3-5, 1-1 κανονική διάρκεια

Πηγή Φωτογραφίας: AP PHOTO

Εκτός Europa League έμεινε η Άρσεναλ, που μετά το 1-1 σε 120' αγώνα με την αλύγιστη Σπόρτινγκ Λισαβόνας ηττήθηκε 5-3 στα πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα πάει φουλ για τίτλο, όμως στην Ευρώπη έπεσε πάνω στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας Άρσεναλ έμεινε στο 1-1 με τους Πορτογάλους σε 120 λεπτά αγώνα και εντέλει ηττήθηκε 5-3 στα πέναλτι μέσα στο Emirates, με τα «λιοντάρια» να παίρνουν το εισιτήριο για την οκτάδα του Europa Leagueοι Λονδρέζοι πήραν κεφάλια στο σκορ στο 19ο λεπτό, όταν ο Τζάκα σκόραρε από κοντά μετά από επέμβαση του Αδάν, με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ενός ημιχρόνου πάντως που είδε τους «κανονιέρηδες» να χάνουν Τομιγιάσου και Σαλιμπά με προβλήματα τραυματισμών οι Πορτογάλοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην ισοφάριση με μία ασύλληπτη έμπνευση του Γκονσάλβες στο 62’.

Ο 24χρονος μεσοεπιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας στον χώρο του κέντρου και εξαπέλυσε ένα απίστευτο σουτ, το οποίο… κρέμασε τον Ράμσντεϊλ για το 1-1 η εξέλιξη αυτή σόκαρε την Άρσεναλ, που είδε τους φιλοξενούμενους να γίνονται όλο και πιο απειλητικοί και να φλερτάρουν με την ανατροπή – με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να σταματά σε τετ α τετ τον Έντουαρντς στο 72’ο Τρινκάο είδε τον Χόλντινγκ να μπλοκάρει την προσπάθειά του στο 83’, με το 1-1 να μην αλλάζει και το ματς να οδηγείται στην παράταση εκεί η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα άγγιξε το 2-1 στο 97’, όταν ο Τροσάρ είδε το σουτ του να αποκρούεται από τον Αδάν και εν συνεχεία να καταλήγει στο δοκάρι, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να είναι ανίκητος και να λέει «όχι» στον Έντεγκααρντ στο 117’.

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντιομαντέ έδιωξε στη γραμμή μετά την κεφαλιά του Γκάμπριελ, ενώ ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ουγκάρτε στον Σάκα άφησε με δέκα παίκτες τους Πορτογάλους στο φινάλε κάπως έτσι, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου οι παίκτες της Σπόρτινγκ έκαναν το 5/5, με τον Μαρτινέλι να βλέπει τον Αδάν να αποκρούει την εκτέλεσή του και το τελικό 5-3 υπέρ των Πορτογάλων να τους στέλνει στον επόμενο γύρο.