ΜΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΗΓΕΙΣΑΙ ΧΡΟΝΙΑ: Από την κόλαση στον παράδεισο σε δύο λεπτά η Μπενφίκα

Πηγή Φωτογραφίας: SCREEN/COSMOTE TV | Specials Show Liga Nos | Primeira Liga

Απίθανα πράγματα στην Πορτογαλία, με την Μπενφίκα να νικά 2-1 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας με δύο γκολ στο καθυστερήσεις

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ήταν έτοιμη για τη μεγάλη απόδραση από το «Ντα Λουζ», ωστόσο κατάφερε με κάποιον τρόπο να ηττηθεί 2-1 από την Μπενφίκα δεχόμενη δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Τα «λιοντάρια» είχαν πάρει το προβάδισμα με σουτάρα του Γκιόκερες στο 45’, όμως η αποβολή του Ινάσιο στο 51’ δυσκόλεψε την αποστολή τους.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ έφτασε μέχρι τις καθυστερήσεις κρατώντας το προβάδισμα, που θα την έστελνε στο +6.

Κάπου εκεί, γύρισε ο διακόπτης. Πρώτα, ο Ζοάο Νέβες ισοφάρισε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ, στο 90+4’.

Και πριν καλά καλά καταλάβουν οι φιλοξενούμενοι τι τους συνέβη, ήρθε ο Τένγκστεντ να σκοράρει από κοντά στο 90+7’, με το γκολ να ακυρώνεται αρχικά για οφσάιντ αλλά να μετρά κατόπιν χρήσης VAR!

Έτσι, αντί για +6, φτάσαμε σε ισοβαθμία στην πρώτη θέση, με την Πόρτο να ακολουθεί στο -3…

Νωρίτερα, η Μπράγκα επιβλήθηκε 1-0 της Αρούκα εκτός έδρας και εδραιώθηκε στην τετράδα, ενώ Ζιλ Βισέντε και Ρίο Άβε έμειναν στο 1-1.

Τέλος, η Φαρένσε επιβλήθηκε 3-1 της Μποαβίστα εκτός έδρας.