Μακάμπι Τελ Αβίβ Ολυμπιακός: Έδειξε χαρακτήρα στο φινάλε και νίκησε 74-79

Πηγή Φωτογραφίας: [365031] EUROLEAGUE 2023 - 2024 / ΜΑΚΑΜΠΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός, μετά από δύο σερί ήττες, πήρε τη νίκη κόντρα στην «ομάδα του λαού», σε ένα ματς που έγινε στην άδεια «Aleksandar Nikolic Hall», λόγω του πολέμου στο Ισραήλ.

Η ομάδα του Πειραιά αγωνίστηκε δίχως τους ΜακΚίσικ και Μιλουτίνοφ, ενώ στο 15’ έχασε και τον Ουίλιαμς – Γκος με τραυματισμό. Όσοι αγωνίστηκαν, όμως, έβαλαν το δικό τους… λιθαράκι, με τους Ουόκαπ και Φαλ να παίζουν 33 και 35 λεπτά, αντίστοιχα. Επίσης, ο Σίκμα επέστρεψε στη δράση κι είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ κι ένα κλέψιμο σε 10’’39’’.

Οι «ερυθρόλευκοι» με καλή άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τους «σταρ» της Μακάμπι, ενώ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλοί και στο άλλο μισό του παρκέ. Κάπως έτσι προηγήθηκαν με 51-36 στο 19ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, οι (τυπικά) γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και σταδιακά άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά. Μάλιστα, το έπραξαν, μολονότι είχαν σε τραγικό βράδυ τους Μπράουν και Κόλσον (είχαν μαζί 4/23 σουτ).

Επίσης, ο Όντεντ Κάτας είδε τον Μπάλντουιν να μένει εκτός (επίσημα λόγω στομαχικών διαταραχών) την τελευταία στιγμή και τους παίκτες του να έχουν 6/30 τρίποντα! Παρ’ όλα αυτά η Μακάμπι μείωσε στο καλάθι (βλ. 72-74), αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και πήρε στις λεπτομέρειες τη νίκη. Ο Παπανικολάου είχε ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και μια ασίστ για το 72-76, ενώ ο Κάνααν έβαλε τις βολές που «κλείδωσαν» το «διπλό».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣΛοτερμόσερ, Ράκις, Περάντι ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ19-27, 36-51, 55-64, 74-79 ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 5, Ουέμπ 10 (2), Μπράουν 5 (8ασ.), Μένκο, Σόρκιν 16 (1), Ντιμπαρτολομέο 2, Ριβέρο 10 (1), Κοέν 3 (1), Νίμπο 5, Μπλατ 13 (1τρ., 6ασ.), Κόλσον 5 (9ριμπ.) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13 (1τρ., 6ριμπ.), Ουίλιαμς-Γκος 8 (1), Κάνααν 10 (2), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 4, Φαλ 10 (6ριμπ.), Παπανικολάου 7 (1τρ., 6ριμπ.), Μπραζντέικις 13 (2τρ., 8ριμπ.), Σίκμα 8.