Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης: Πρώην παίκτης πληγώνει τους Μαδριλένους

Πηγή Φωτογραφίας: ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ / ΡΕΑΛ Μ. - ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ. / CHAMPIONS LEAGUE / REAL M. - ATLETICO M. (Eurokinissi Sports)

Ένας πρώην παίκτης της Ρεάλ Μαδριτης, ο Μάρκος Γιορέντε έδωσε την ισοπαλία 1-1 στην Ατλέτικο στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Το σκορ είχε ανοίξει ο φοβερός Μπραχίμ Ντίαθ για την Ρεάλ.

Λίγο πριν την εκκίνηση του αγώνα το ιατρικό τιμ της Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε ότι ο Βίνι δεν πρέπει να αγωνιστεί καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στην προθερμανση.

Την θέση του πήρε ο Μπραχίμ και έμελλε να είναι αυτός που θα ανοίξει το σκορ (20′) σε ένα κομμάτι του αγώνα που η Ρεάλ κυριαρχούσε.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Real Madrid C.F. (@realmadrid)

Από εκει και πέρα ο Σιμεόνε άλλαξε το 3-5-2 σε 4-4-2 κυρίως για να προστατεύσει την αριστερή πλευρά της άμυνάς του.

Οι ροχιμπλάνκος έβγαλαν δύο καλές φάσεις με κεφαλιές. Ο Λούνιν σταμάτησε τον Βιτσέλ (23′) εντυπωσιακά και ο Σαούλ ήταν άστοχος (36′). Το ημίχρονο έληξε 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ της Ατλέτικο από τον Σάβιτς το οποίο δεν μέτρησε ως οφσάιντ (48′) και παρά το επιθετικό ρίσκο του Σιμεόνε από εκει και πέρα η Ρεάλ απείλησε περισσότερο.

Με Κρόος (54′), Ροντρύγκο (66′), Μπραχίμ (70′) αλλά δεν κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη. Η Ατλέτικο απείλησε με τακουνάκι του Γκριεζμάν (76′) και τελικά έφτασε στην ισοφάριση με τον Γιορέντε στις καθυστερήσεις (90+3) σε μια φάση όπου η πειραματική άμυνα της Ρεάλ λύγισε.

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν – Βάσκεθ, Καρβαχάλ, Νάτσο, Μεντί – Καμαβινγκά, Κρόος – Μπραχίμ (71′ Χοσέλου), Βαλβερδε, Ροντρύγκο (76′ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (88′ Θεμπάγιος)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ – Σάβιτς, Βιτσέλ, Ερμόσο – Γιορέντε, Ντε Πολ (61′ Μπάριος), Κόκε (68′ Κορέα), Σαούλ (61′ Λίνο), Ρικέλμε (46′ Μολίνα) – Γκριεζμάν, Μοράτα (61′ Μέμφις)

Πηγή: novasports.gr //ΗΛΙΑΣ ΒΛΑΧΟΣ