Ολυμπιακός Προμηθέας: Και τώρα τελικός! Καθάρισαν με 91-77 οι ερυθρόλευκοι!

Πηγή Φωτογραφίας: ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2023-2024 / FINAL-8 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)

Πετυχαίνοντας 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο

Πετυχαίνοντας 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν και το καλύτερό του, ο Ολυμπιακός νίκησε με 91-77 τον Προμηθέα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (18/2) τον Παναθηναϊκό.

Ο Προμηθέας δυσκόλεψε αρκετά τον Ολυμπιακό για ένα ημίχρονο κυρίως με τα τρίποντα του Ρέινολντς, όμως οι ερυθρόλευκοι ξύπνησαν στην τρίτη περίοδο (επιμέρους 30-19) και προκρίθηκαν στον τελικό του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ μετά τη νίκη τους με 91-77, όντας… πιστοί στο ραντεβού τους με τον αιώνιο αντίπαλο, Παναθηναϊκό, ο οποίος προκρίθηκε νωρίτερα με αντίστοιχη ευκολία κόντρα στον Άρη.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos B.C. (@olympiacosbc)

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77