Η Καρδίτσα έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΚ [81-79]

Πηγή Φωτογραφίας: [369199] BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΚΑΡΔΙΤΣΑ - ΑΕΚ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ/EUROKINISSI)

Με 10 νίκες έκλεισε τη σεζόν στη Stoiximan Basket League η Καρδίτσα καθώς επικράτησε με 81-79 της ΑΕΚ

Με 10 νίκες έκλεισε τη σεζόν στη Stoiximan Basket League η Καρδίτσα καθώς επικράτησε με 81-79 της ΑΕΚ για την πέμπτη αγωνιστική των playouts ενώ η Ένωση συνεχίζει στα playoffs όπου στην πρώτη φάση θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Η αναμέτρηση μπορεί να μην είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον αλλά οι δύο ομάδες φρόντισαν, ώστε να προσφέρουν όμορφο θέαμα, ανεβάζοντας ψηλά το σκορ από την πρώτη περίοδο (25-25), με τον ΜακΚάλουμ να ξεχωρίζει από την Καρδίτσα και τον ΜακΡέι από την ΑΕΚ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έκαναν επιμέρους σκορ 13-6 με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν 38-31 στο 15’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Νίκου Δίπλαρου. Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δικό τους επιμέρους σκορ 12-3 η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 43-41 στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό στην επανάληψη με αποκορύφωμα την τελευταία περίοδο, εκεί όπου η Καρδίτσα είχε το προβάδισμα ολοκληρώνοντας με νίκη την αγωνιστική περίοδο.

Tα δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60, 81-79

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη AEK B.C. (@aekbc)