Ρεάλ – Παναθηναϊκός: Το τριφύλλι έραψε το 7ο αστέρι! “Βασιλιάς” της Ευρώπης

Πηγή Φωτογραφίας: [369828] EUROLEAGUE 2023-2024 / FINAL-4 ΒΕΡΟΛΙΝΟ / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Ο συγκλονιστικός Παναθηναϊκός AKTOR του Εργκίν Αταμάν και ο μυθικός Κώστας Σλούκας έστεψαν πρωταθλητή Ευρώπης τους "πράσινους"

«Υπόσχομαι ότι ο Παναθηναϊκός θα πάρει το 7ο ευρωπαϊκό», έλεγε ο Εργκίν Αταμάν πριν την έναρξη του Final 4 της Euroleague και… όπως πάντα βγήκε αληθινός αφού με το επί της Ρεάλ Μαδρίτης, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Σλούκας έκανε πράγματα και θαύματα, στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης για πρώτη φορά μετά το 2011!

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Panathinaikos BC (@paobcgr)

Παρίσι 1996, Θεσσαλονίκη 2000, Μπολόνια 2002, Αθήνα 2007, Βερολίνο 2009, Βαρκελώνη 2011 και… Βερολίνο 2024, πλέον, για τους Πράσινους, οι οποίοι πήραν το στέμμα από τη Βασίλισσα έχοντας για κορυφαίο τον Σλούκα που έκανε εκπληκτικά πράγματα: 24 πόντοι, 2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ σε 24 λεπτά! Έτσι, έγινε πραγματικότητα το μεγαλύτερο comeback στην ιστορία της Euroleague: 17ος πέρυσι ο Παναθηναϊκός, πρωταθλητής Ευρώπης φέτος!

Σλούκας και Λεσόρ ανέτρεψαν όλα τα δεδομένα

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο για την Ρεάλ, η οποία βρήκε και πάλι τον τρόπο να ξεφύγει και με τρίποντο του Γιαμπουσέλε έκανε το 39-27. Ο Παναθηναϊκός σιγά-σιγά άρχισε να σφίγγει την άμυνά του, αλλά στην επίθεση χωρίς τον Ναν και με τον Σλούκας να μην έχει μπει στο ματς είχε θέματα. Με το σκορ στο 41-29 ο Ματίας Λεσόρ με δύο εξαιρετικά τελειώματα μπροστά στον Πουαριέ και μια πολύ καλή άμυνα έκανε το 41-35, 5:30 πριν το τέλος του ημιχρόνου, αναγκάζοντας τον Τσους Ματέο να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός είχε επιστρέψει για τα καλά στο ματς και ο λόγος ήταν ο Ματίας Λεσόρ. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έδινε λύσεις στην άμυνα, δυσκολεύοντας την οργάνωση των Ισπανών, ενώ ο Λούκα Βιλντόζα είχε αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα. Ο Χεζόνια 4 λεπτά πριν το τέλος έκανε το 46-39, αλλά οι “πράσινοι” με τον Λεσόρ να παίζει μόνος τους τη front line της Ρεάλ και με ένα τρίποντου του Βιλντόζα στον αιφνιδιασμό το ματς πήγε στον ποντο, 46-45. Ο Καμπάτζο συνέχιζε να.. ταλαιπωρεί τους αμυντικούς του «τριφυλλιού» και με τρίποντο διαμόρφωσε το 54-47, με τον Σλούκα να απαντάει με τη λήξη του ημιχρόνου για το 54-49.

Τα Δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 77-95