Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 66-97

Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο ΟΑΚΑ για την 28η αγωνιστική της Euroleague και ηττήθηκε με σκορ 66-97.

Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: “Πάρτι” έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την 28η αγωνιστική της Euroleague παίρνοντας άνετα το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 66-97. Πλέον η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μπαίνει σε μπελάδες για τα πλέι οφ της διοργάνωσης καθώς έχει ρεκόρ 14-14 και θέλει οπωσδήποτε τρεις νίκες για τη συνέχεια.  Από την άλλη η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 19-9 και κυνηγάει την Μακάμπι Τελ Αβιβ για το πλεονέκτημα έδρας.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναθηναϊκού μάρκαραν με τα μάτια, αφού κατάφεραν να δεχθούν 32 πόντους από τους Ρώσους με το σκορ στο 5΄ να είναι ισόπαλο με 17-17. Όμως, από εκεί και έπειτα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πάτησε γκάζι και ξέφυγε με +9 (19-28) έχοντας ένα επιμέρους σκορ 11-0. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να μειώσει και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά (22-32).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά και με μπροστάρη τον Ίαν Βουγιούκα έφτασαν στο 26-32, αλλά με δύο σερί τρίποντα από Χίλιαρ και Χάκετ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με +14 (26-40) και η διαφορά έφτασε στο +15 (31-46) στα μισά της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός επιθετικά και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 39-48.

Στο τρίτο μέρος, η διαφορά αντί να μειωθεί αυξήθηκε ακόμα περισσότερο με τους πράσινους να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Στο 25΄, οι Μοσχοβίτες προηγήθηκαν με +18 (39-57) με ένα σερί 8-0 των φιλοξενούμενων, αλλά το τριφύλλι κυρίως με εύστοχες ελεύθερες βολές έφτασε στο -11 (48-59). Ο Χίλιαρντ, όμως, με δύο σερί εύστοχα τρίποντα έγραψε το 48-65 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ στο +14 (51-65).

Στη τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους πράσινους να έχουν 16/54 σουτ και την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδης να φτάνει στο +20 (51-71) στο 32′ . Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να πετάει λευκή πετσέτα και να μην μπαίνει με διάθεση και πάθος στις φάσεις και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα με την ΤΣΣΚΑ να κάνει περίπατο στο ΟΑΚΑ φτάνοντας και στο +22 (54-76, 56-78). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με +24 (56-80, 58-82) στο 35′, αλλά και με +31 (58-89, 60-91) με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 66-97.

Τα δεκάλεπτα: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97