Μπακς – Μάτζικ: 110-122

Μπακς - Μάτζικ: Ήττα - σοκ γνώρισε η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο πρώτο ματς των play off του ΝΒΑ.

Με ήττα – σοκ ξεκίνησαν οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο την περιπέτειά τους στα φετινά play off του NBA. Τα «ελάφια» ηττήθηκαν από την Ορλάντο Μάτζικ με 122-110 σε ένα παιχνίδι όπου βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ από την πρώτη περίοδο του αγώνα.

Ο Γιάννης σε 34 λεπτά συμμετοχής είχε 31 πόντους, 17 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με 12/25 σουτ (3/7 τρίποντα) και 4/9 βολές, αλλά δεν ήταν αρκετό για το Μιλγουόκι. Ο «Greek Freak» είχε ακόμα 5 λάθη, ενώ του καταλογίστηκαν και 5 προσωπικά φάουλ.

Από το Ορλάντο, σπουδαίο ματς έκανε ο Νίκολα Βούτσεβιτς που κυριάρχησε και στις 2 πλευρές του γηπέδου. Ο σέντερ από το Μαυροβούνιο είχε 35 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με 15/24 σουτ (5/8 τρίποντα).

Με τον Αντετοκούνμπο οδοστρωτήρα και τον Μπλέντσο πιο επιθετικό, οι Μπακς μπήκαν στην τρίτη περίοδο με ένα πολύ γρήγορο 9-2 σε δύο λεπτά, για να μαζέψουν τη διαφορά στους τρεις (61-64) και να πιστέψουν περισσότερο στις δυνάμεις τους. O Βούτσεβιτς ήταν όμως ασταμάτητος και μαζί με τον Φουλτζ κράτησε τους Μάτζικ σε μια απόσταση (70-78), την ώρα που ο Γιάννης εκνευριζόταν με τους διαιτητές, δεν έβρισκε στηρίγματα και δεν πίστευε στα μάτια του με αυτά που έβλεπε γύρω του. Το 79-92 μπορούσε να ανατραπεί, ένα ξέσπασμα χρειάζονται τα Ελάφια, μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με τετράποντο του Κόρβερ για το 83-92 αλλά δεν είχαν πολλά περισσότερα να δώσουν.

Η άμυνα βελτιώθηκε, η διαφορά έπεσε στους έξι (93-99), εκεί όμως ο Μπλέντσο κι ο Μπρουκ Λόπεζ έβρισκαν συνεχώς σίδερο, με τους Ρος – Όγκουστιν να αρπάζουν την ευκαιρία για να γράψουν το 93-104 που έδωσε πια ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα τους και δεν επέτρεψε στους Μπακς να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-33, 52-62, 79-92, 110-122

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 14 (4/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 31 (9/18 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/9 βολές, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπρουκ Λόπεζ 5 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μάθιους 10 (2), Μπλέντσο 15 (5/11 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 2 (1/6 σουτ), Χιλ 16 (2), Γουίλιαμς 6 (2), Κόνατον 3 (1), Ρόμπιν Λόπεζ 2, Κόρβερ 6 (1), Μέισον

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Ένις 11 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κλαρκ 15 (4/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 35 (10/16 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φουρνιέ 9 (3), Φουλτζ 15 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ρος 18 (6 ριμπάουντ), Όγκουστιν 11 (3/11 σουτ, 11 ασίστ), Μπιρτς 4, Ιγούντου 4

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 25/48 δίποντα, 14/42 τρίποντα, 18/28 βολές, 47 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 11 επιθετικά), 28 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μάτζικ: 28/48 δίποντα, 16/41 τρίποντα, 18/19 βολές, 48 ριμπάουντ (44 αμυντικά – 4 επιθετικά), 29 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη