ΑΕΚ – Χαποέλ Χολόν: 100-96

ΑΕΚ - Χαποέλ Χολόν: Η Ένωση στην πρεμιέρα της στο Basketball Champions League έφτασε τους 100 πόντους απέναντι στην ισραηλινή ομάδα και πήρε την πρώτη της νίκη.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε η ΑΕΚ στο Basketball Champions League αφού κέρδισε στο πρώτο της ματς στη φετινή διοργάνωση, στο κλειστό του ΟΑΚΑ, την ισραηλινή Χάποελ Χολόν με 100-96.

Το παιχνίδι ήταν για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης (η αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής, απέναντι στην Τσμόκι Μινσκ, αναβλήθηκε λόγω κορωνοϊού), και η ΑΕΚ συνεχίζει αήττητη σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο κλειστό του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να παίρνει μια διαφορά ασφαλείας δέκα πόντων, όμως γρήγορα οι Ισραηλινοί αντέδρασαν όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά αλλά προηγήθηκαν με επτά πόντους. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται με τρεις (24-21). Το σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την Χάποελ να προηγείται στο ημίχρονο με 50-52.

Ίδια γεύση και στο δεύτερο μέρος καθώς η ΑΕΚ έψαχνε λύσεις για να ξεφύγει στο σκορ αλλά οι Ισραηλινοί δεν κατέθεταν τα όπλα και έβαζαν δύσκολα στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30’ (75-76). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη τελευταία περίοδο με την ΑΕΚ να παίρνει μικρό προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό και τελικά να φτάνει στη νίκη με 100-96.

MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο ορεξάτος Γιανίκ Μορέιρα που είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 27 στην αξιολόγηση, ενώ πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ που έφτασε τους 30 πόντους με 3 τρίποντα. 15 πόντους με 1 τρίποντο είχε και ο Νίκος Γκίκας.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λανζαρίνι, Προτς, Ατάρντ

Οι πόντοι των δύο ομάδων

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Λάνγκφορντ 30 (3), Λοτζέσκι 7 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Ζήσης 9 (2), Γκίκας 15 (1), Γιάνκοβιτς 6, Κατσίβελης, Ματσιούλις, Μορέιρα 18, Σλότερ 4.

ΧΟΛΟΝ (Δέδας): Χάρις 27 (4), Τζόνσον 14 (2), ΜακΓκί 9 (1), Μάιλς 12 (2), Πνίνι 14 (3), Μπουρντιγιόν 11 (1), Χάουελ 5, Γουόρκμαν 4.

Δείτε τα highlights του αγώνα της Ένωσης με τη Χολόν για το Basketball Champions League