Super League: Η βαθμολογία των play out

Super League: Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει η μάχη για την παραμονή στην κατηγορία μετά και τις σημερινές αναμετρήσεις.

Έχει πάρει «φωτιά» η Super League μετά τις σημερινές αναμετρήσεις για τα Play out, που φουντώνουν ακόμα περισσότερο τη μάχη για την παραμονή.

Η ΑΕΛ, που βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα έμεινε ισόπαλη με τον δεύτερο από το τέλος Παναιτωλικό, ενώ ο ΟΦΗ, έκανε σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Super League: Τα αποτελέσματα της σημερινής αγωνισικής των play out

Έτσι διαμορφώθηκαν τα σημερινά αποτελέσματα

• Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1
  • ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1
  • Λαμία-ΝΠΣ Βόλος 1-1
  • Λάρισα-Παναιτωλικός 1-1

Η επόμενη αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 10 και 12 του μηνός και θα περιλαμβάνει τις παρακάτω αναμετρήσεις:

• ΝΠΣ Βόλος-Παναιτωλικός 15.00 (Σάββατο 10/4)
  • Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 17.15 (Σάββατο 10/4)
  • Ατρόμητος-Λάρισα 19.30 (Σάββατο 10/4)
  • ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία 19.30 (Δευτέρα 12/4)

Εντυπωσιακή ανατροπή του ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στη «μάχη» που δίνει για παραμονή στην κατηγορία, νικώντας με ανατροπή στον πιο νετυπωσιακό αγώνα της 2ης αγωνιστικής των play out. Τελευταία νίκη των Κρητικών πριν από τρεις μήνες επί της Λαμίας με 2-0. Από εκεί που βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 0-1 από τους Γιαννιώτες στο Ηράκλειο, κατάφερε τελικά να φέρει τούμπα το ματς και να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο (2-1) στη μάχη που δίνει για να βρίσκεται και του χρόνου στα «μεγάλα σαλόνια».

Αν εξαιρεθεί το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο ΟΦΗ προσπάθησε σε δύο περιπτώσεις, αρχικά με τον Γρίβα (3’) και εν συνεχεία με τον Σαρδινέρο που σούταρε σε κενή εστία και πετάχτηκε με τάκλιν από το πουθενά ο Πέερσμαν και έδιωξε σε κόρνερ (7’), στο «Γεντί Κουλέ», διεξήχθη ένα πρώτο 45λεπτο με ρεσιτάλ λαθών. Ουσιαστικά έως τις καθυστερήσεις κύλησε το παιχνίδι δίχως κάτι το αξιόλογο και τελικά ήρθε το γκολ του Παμλίδη στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου (45+2’) για να βάλει τον ΠΑΣ στη θέση του οδηγού και τον ΟΦΗ σε σοβαρούς μπελάδες, αναφέρει το fosonline.

Οι Κρητικοί δέχτηκαν γκολ στο χειρότερο χρονικό σημείο. Εντούτοις, αντί να τους πάρει από κάτω, βγήκαν με το πόδι στο γκάζι από τα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο και με την πίεση που άσκησαν στα πρώτα 15 λεπτά, κατάφεραν να φέρουν τα «πάνω-κάτω». Ο Σαρδινέρο με έξοχο «σκάψιμο» της μπάλας, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του μοιραίου για τον ΠΑΣ, Γιάννη Κάργα και ισοφάρισε στο 52’. Στο 61’ έπειτα από εξέταση και μέσω VAR, ο Κάργας με το χέρι που έκανε εντός περιοχής, έδωσε την ευκαιρία στον Σολίς να «γράψει» το 2-1 από το σημείο του πέναλτι.