Γιάννης Αντετοκούνμπο: Πρωταθλητής NBA με τους Μπακς

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Έγραψε ιστορία ο Greak Freak που κατέκτησε το πρωτάθλημα NBA με τους Μπακς, κάνοντας μυθικά πράγματα στο παρκέ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αναδείχθηκε για πρώτη φορά πρωταθλητής στο ΝΒΑ, καθώς οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν των Φοίνιξ Σανς με 105-98 και με σκορ 4-2 πήραν το πρωτάθλημα. Ο Greak Freak έκανε το ματς της ζωής του και οδήγησε τα ελάφια στο πρώτο πρωτάθλημα ύστερα από 50 χρόνια.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν πραγματικά απίστευτος στο ματς. Ο ηγέτης των Μπακς τέλειωσε το ματς έχοντας 50 πόντους (16/25 σουτ, 17/19 βολές), 14 ριμπάουντ και 5 τάπες. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στην τελευταία περίοδο.

Σ΄αυτήν ο Αντετοκούνμπο και οι Μπακς δεν είχαν διάθεση να σπαταλίσουν τη μεγάλη ευκαιρία. Ο Κρις Μίντλετον μπήκε και αυτός στην εξίσωση και οι Μπακς πήραν τελικά τη νίκη με 105-98 και αναδείχθηκαν πρωταθλητές.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-16, 42-47, 77-75, 105-98