Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: «Βασίλισσα» στη Βαρκελώνη

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Πρώτη νίκη των «Μαδριλένων» στη μετά-Μέσι εποχή - Πάτησε κορυφή στη La Liga - Τέταρτη σερί νίκη επί της Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 2-1 στη Βαρκελώνη στο πρώτο el clasico στη μετά-Μέσι εποχή, για τη 10η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας. Αναλυτικά όλα όσα έγιναν στο Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της κόντρα στην Μπαρτσελόνα και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να φύγει με το διπλό από τη Βαρκελώνη, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του.

Ο Νταβίντ Αλάμπα άνοιξε τον δρόμο για το διπλό της Ρεάλ Μαδρίτης με φοβερό γκολ στο 32ο λεπτό. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει έγκαιρα της εστία των Μαδριλένων.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Λούκας Βάσκεθ “χτύπησε” σε μία αντεπίθεση στις καθυστερήσεις του ντέρμπι κι έγραψε το 0-2.

Το μόνο που κατάφερε η Μπαρτσελόνα ήταν να μειώσει με τον Αγουέρο στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα της Βαρκελώνης παρουσιάστηκε ξανά με τα γνωστά αγωνιστικά προβλήματα και η σημερινή ήττα ίσως αποτελέσει το τελευταίο ματς του Ρόναλντ Κούμαν στον πάγκο των «μπλαουγκράνα».

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (46′ Κουτίνιο), Πικέ, Γκαρσία,, Άλμπα, Ντε Γιονγκ (77′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Γκάβι, Ντεστ, Ντεπάι, Φάτι (74′ Αγκουέρο).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος, Ροντρίγκο (71′ Βαλβέρδε), Μπενζεμά, Βινίσιους.