Παναθηναϊκός – Άρης 109-79: Παράσταση για έναν ρόλο [vids]

Πηγή Φωτογραφίας: Eurokinissi

Παναθηναϊκός - Άρης: Οι "πράσινοι" ήταν καταιγιστικοί απέναντι στον Άρη και επικράτησαν εύκολα με το εκκωφαντικό 109-79 και έκαναν εύκολα το 1-0, στην πρεμιέρα των play off της Βasket League

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση με τον Άρη. Οι “πράσινοι” έκαναν… πάρτι και υπερκέρασαν τους “κίτρινους” με 109-79 και έκαναν εύκολα το 1-0 στην πρεμιέρα των play off της Βasket League και θέλουν να τελειώσουν τη δουλειά στη Θεσσαλονίκη.

Ήταν χαρακτηριστικό πως το Τριφύλλι είχε 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος όλων ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους. Πολύ καλός ο Ουάιτ, που σημείωσε άλλους 16π. Από την άλλη ο Νέντοβιτς είχε 15 πόντους με 3/4 τρίποντα, Ο Μποχωρίδης έβαλε άλλους 12π., ο Σίβα είχε 11 με 3 τρίποντα, ενώ από 10 είχαν Μέικον και Παπαγιάννης, έχοντας πάρει σκορ απ’ όλους όσους αγωνίστηκαν.

Το ματς

Με τους Σαντ Ρος, Μέικον, Παπάπετρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Άρη και στα πρώτα λεπτά οι “πράσινοι” επέβαλαν το ρυθμό τους, καθώς στο 3’ είχαν πάρει προβάδισμα με 11 πόντους (11/4), έχοντας 3/3 τρίποντα.

Το Τριφύλλι δεν είχε… αντίπαλο και ήταν χαρακτηριστικό πως στο 7’ είχε φτάσει τη διαφορά στο +20 (26-6), με τους Παπαπέτρου, Μέικον και Ουάιτ να κάνουν… πάρτι κόντρα στην άμυνα των “κίτρινων”, καθώς έδειχναν να τα έχουν “χαμένα” και έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 34-13, όντας σε… χαλαρό τέμπο.

Έκανε… πάρτι στο ΟΑΚΑ

Ο Γιώργος Βόβορας έκανε συνεχές rotation, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, χωρίς όμως να αλλάξει η κατάσταση του αγώνα. Στο 14’ η διαφορά ήταν κοντά στους 20 πόντους (38-20) και έδειξε πως από νωρίς ήθελε να… τελειώνει με την υπόθεση νίκη.

Μάλιστα στο 17’ οι Παπαπέτρου και Ουάιτ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στους 30 (50-20), φτάνοντας αισίως στους 13 και 14 πόντους αντίστοιχα. Έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος και να προηγείται εύκολα του Άρη με 52-24.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο με το Τριφύλλι να συνεχίζει να παίζει σε κανονικό τέμπο. Στο 23′ το σκορ έφτασε στο +24 (56-32) και από εκείνο το χρονικό σημείο ο Νέντοβιτς πήρε το… όπλο του και με 3/3 τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά ακόμα περισσότερο, με τους γηπεδούχους να μετατρέπουν τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο.

Όμως οι Παπαπέτρου και Ουάιτ συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και με σχετική ευκολία έκαναν το 66-40 στο 26′ και το Τριφύλλι “φλέρταρε” με ένα σημαντικό ρεκόρ. Έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με τον Εξάστερο να κάνει “σμπαράλια” τους Θεσσαλονικείς, με το 30λεπτό να κλείνει με το σκορ στο +31 (80-49).

Πέταγε… φωτιές στην επίθεση

Το ματς είχε πάρει τυπική διαδικασία από πολύ νωρίς, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να κάνουν απλά συντήρηση δυνάμεων. Ο Γιώργος Βόβορας είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του, μοιράζοντας έτσι το χρόνο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 33′ τη διαφορά να “φλερτάρει” με τους 40 (90-56) και το ζήτημα ήταν το πότε θα έφτανε στην 100αρα.

Ο Άρης από τη πλευρά του “ροκάνισε” κάπως τη διαφορά (96-70) στο 37′, αλλά ήταν πολύ αργά για να αλλάξει την εικόνα του και έτσι ο Σίβα, με τον 8ο πόντο του έκανε το 101-73, με το νεοαποκτηθή Αμερικανό γκαρντ να κάνει το πρώτο του μεστό παιχνίδια με την πράσινη φανέλα. Έτσι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με το εκκωφαντικό 109-79 και έκαναν εύκολα το 1-0 στη σειρά των play off.

Τα δεκάλεπτα: 34-13, 52-24, 80-49, 109-79