Έδειξε χαρακτήρα η Σάκκαρη και πέρασε στα ημιτελικά του Λινζ!

Πηγή Φωτογραφίας: AP PHOTO

Η Μαρία Σάκκαρη... έκοψε τη φόρα της Ντόνα Βέκιτς και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Upper Austria Ladies Linz.

Παίζοντας με ψυχή στο φινάλε, η 27χρονη τενίστρια (Νο.7) λύγισε την πολύ καλή της φίλη (Νο.33) με 6-3, 7-6(8) σε 2 ώρες και 6 λεπτά και θα περιμένει αύριο (περίπου στις 17.00) τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Κλάρα Τάουσον και την Πέτρα Μάρτιτς. Χρειάστηκε να σώσει πέντε σετ πόιντ της αντιπάλου της!

Η Μαρία φάνηκε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ωστόσο η Βέκιτς «ζωντάνεψε» όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και δίνοντας μεγάλη μάχη (έσωσε και ματς πόιντ), κατάφερε να στείλει το δεύτερο σετ σε τάι μπρέικ.

Εκεί, μάλιστα, είχε… σοβαρές ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσα, όμως δεν χειρίστηκε καλά τους κρίσιμους πόντους και η Μαρία, με μεγάλη ψυχραιμία, έφτασε τελικά στην πρόκριση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν μόλις η δεύτερη ήττα της 26χρονης Κροάτισσας τη φετινή σεζόν.