Η ΑΕΚάρα του Πλάθα πήρε την ματσάρα στο τέλος κόντρα στη Λούντβιγκσμπουργκ (84-79)

Πηγή Φωτογραφίας: BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Όσον αφορά στη 12άδα, μπήκαν και οι 7 ξένοι παίκτες της ΑΕΚ, κάτι απολύτως αναμενόμενο, αφού στην Ευρώπη δεν υπάρχει ο περιορισμός της εξάδας όπως στις ελληνικές διοργανώσεις

Με το… δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις της, στην Ευρώπη η ΑΕΚ, η οποία νίκησε τη Λούντβιγκσμπουργκ με 84-79 στο Olympic Hall των Άνω Λιοσίων, για την 1η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου του Basketball Champions League. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα τα κατάφερε με ψυχή Βασίλισσας, να κανει την ανατροπή στο τέλος, αφού έχανε με 75-68 στο 36’, αλλά τελικά έκανε επί μέρους σκορ 16-4 στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα, με συνέπεια να φτάσει στη σπουδαία επικράτηση. Όσο για το άλλο παιχνίδι του ομίλου, που έγινε την ίδια ώρα στην Πολωνία, η Κινγκ Στσέτσιν πήρε τη νίκη με 93-85 επί της ιταλικής, Ντιναμό Σάσαρι.

Όσον αφορά στη 12άδα, μπήκαν και οι 7 ξένοι παίκτες της ΑΕΚ, κάτι απολύτως αναμενόμενο, αφού στην Ευρώπη δεν υπάρχει ο περιορισμός της εξάδας όπως στις ελληνικές διοργανώσεις. Ο Μάνος Χατζηδάκης έπαιξε για πρώτη φορά φέτος με τη Βασίλισσα, αφού πάτησε παρκέ στο τελευταίο λεπτό της 1ης περιόδου, έχοντας ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του. Επέστρεψε και ο Ζώης Καράμπελας στη 12άδα, αν και δεν έπαιξε. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο γήπεδο βρέθηκε μεταξύ άλλων και ο Παναγιώτης Γιαννάκης. Να προσθέσουμε ότι πριν από το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των θυμάτων του πολέμου στο Ισραήλ.

Το επόμενο παιχνίδι της Βασίλισσας στο BCL, είναι την Τετάρτη (25/10, 21:30) στην Ιταλία με αντίπαλο τη Ντιναμό Σάσαρι για τη 2η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου. Πριν από αυτή την αναμέτρηση όμως, προηγείται το ματς για την 3η αγωνιστική της Basket League στο Olympic Hall των Άνω Λιοσίων, με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας το προσεχές Σάββατο (21/10, 20:15).

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας δεν ευστόχησε καν σε τρίποντο απόψε, αλλά ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, με 15 πόντους (3/4β., 6/10δ., 0/2τρ.), έχοντας επίσης 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.) και 2 κλεψίματα. Ο Τζάστιν Τίλμαν ήταν πολύ αποδοιτικός στην επίθεση, με 14 πόντους (7/9δ.), έχοντας επίσης 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.) και 1 τάπα. Πολύ ανεβασμένος ήταν αυτή τη φορά ο Μπεν ΜάκΛεμορ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους (4/4β., 3/4δ., 1/1τρ.), έχοντας ακόμα 3 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψίμο. Επίσης, ο Λάνγκστον Χολ είχε 12 πόντους (2/3β., 5/5δ.), έχοντας ακόμα 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.) και 3 κλεψίματα.

Η αρχική 5άδα της ΑΕΚ απαρτιζόταν από τους Ραντλ και Φλιώνη στις δύο θέσεις των γκαρντ, τον ΜάκΛεμορ ως σμολ φόργουορντ, ενώ στη ρακέτα ξεκίνησαν οι Κουζμίνσκας και Τίλμαν. Με τρίποντο του Ραντλ και με 2/2 βολές από τον ΜάκΛεμορ μπήκε στο ματς η Βασίλισσα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5-0 στο 1’. Οι Γερμανοί ισοφάρισαν στο 3’ σε 9-9, ενώ η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά ξανά με 12-9 στο 4΄, με ένα άλεϊ-ουπ καλάθι από τον ΜάκΛεμορ και 1/2 βολές του Κουζμίνσκας. Εκεί όμως ήρθε ένα μεγάλο μπλακ-άουτ και η Λούντβιγκσμπουργκ «έτρεξε» ένα σερί 10-0 και προηγήθηκε με 19-12 στο 6’. Η Ένωση αντέδρασε και πήρε προβάδισμα στο 9’ με 24-23 με δίποντο του Νετζήπογλου, ωστόσο η 1η περίοδος έληξε με 25-24 υπέρ της Λούντβιγκσμπουργκ.

Αν και ο Δικέφαλος άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι του Χολ, για το προσπέρασμα και το 26-25 στο 11’, στη συνέχεια υπήρξε μία αποδιοργάνωση, με τους διαιτητές. Έτσι, οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν και με 7-0 σερί, βρέθηκαν να προηγούνται με 32-26 στο 13’. Η Βασίλισσα πήρε ξανά το προβάδισμα στο 17’, με τον Κουζμίνσκας να σκοράρει από το ζωγραφιστό και να κάνει το 40-39. Στο 19’, ο Τίλμαν έδωσε ξανά προβάδισμα με φλόουτερ για το 42-41 και ο ΜάκΛεμορ με ένα πολύ δύσκολο καλάθι μπροστά σε δύο αντιπάλους, έκανε και το 44-41. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 44-43 υπέρ της ΑΕΚ.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος και οι παίκτες της Ένωσης βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 48-44 στο 23’. Ο Φλιώνης πέτυχε το πρώτο καλάθι στην επανάληψη για τον Δικέφαλο, μειώνοντας σε 48-46 στο 24’, ωστόσο στο ίδιο λεπτό, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 52-46. Οι παίκτες του Πλάθα συνέχισαν όμως την προσπάθειά τους και μάζεψαν πάλι γρήγορα την μικρή αυτή διαφορά, με τον ΜάκΛεμορ μάλιστα να δίνει το προβάδισμα στη Βασίλισσα με 55-54 στο 26’ με 2/2 βολές. Στο 28’ με καλάθι του Κουζέλογλου από το ζωγραφιστό, το σκορ έγινε 59-56 υπέρ της ΑΕΚ, η οποία όμως ισοφαρίστηκε, με το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου να είναι 61-61.

Δεν μπήκε καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 65-61 στο 31’, ενώ στο ίδιο λεπτό, ο Καμπενγκέλε με 1/2 βολές μείωσε σε 65-62. Οι Γερμανοί είχαν βρει ρυθμό και λογικό, από τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρναν, οπότε βρέθηκαν μπροστά και με 72-64 στο 34’, αλλά και με 75-68 στο 36’. Η Βασίλισσα δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε στον πόντο, σε 77-76 στο 38’ με τζαμπ σουτ από τον Χολ. Στο 39’, ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω με 79-76, αλλά ισοφάρισε με γκολ-φάουλ του Ραντλ στα 57.1’’ για τη λήξη, ενώ πέρασε και μπροστά με 81-79 στα 39.1’’ για το φινάλε, με λέι απ, του Χολ στον αιφνιδιασμό. Στα 14.9’’ για τη λήξη, έγινε φάουλ εκτός φάσης στον Ραντλ, άρα αντιαθλητικό. Ο Αμερικανός ευστόχησε στη βολή και έκανε το 82-79, ενώ ο Κουζμίνσκας με κάρφωμα στα 10.2’’ για το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό 84-79 υπέρ της ΑΕΚ.

Διαιτητές: Ροσό (Γαλλία)-Βούλιτς (Κροατία)-Μανίστε (Εσθονία).

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 44-43, 61-61, 84-79.

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Τίλμαν 14, Χολ 12, Ραντλ 9 (1), Φλιώνης 2, Νετζήπογλου 6, Χατζηδάκης 3, Κουζμίνσκας 15, ΜάκΛεμορ 13 (1), Κουζέλογλου 2, Καμπενγκέλε 8, ΜακΡέι.

ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (Τζόσουα Κινγκ): Χάμοντ 10 (2), Μπέρε 4, Πάτρικ, Γκρέιβς 17 (1), Μπούι 13 (3), Λιούις 5 (1), Τσάιλντς 9 (1), Μέλσον 4, Πολάς-Μπαρτόλο 2, Πλέτα, Εντίγκιν 15 (1).

ΠΗΓΗ: aek365.org