ΠΑΟΚ Άρης μπάσκετ: Πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο «Δικέφαλος» [vid]

Πηγή Φωτογραφίας: [365137] BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ (ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGA PRESS)

Ο ΠΑΟΚ αν και ήταν στο +20 στο ημίχρονο, είδε τον Άρη να επιστρέφει στο παιχνίδι, όμως μπόρεσε στο τέλος να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι με 82-76 κόντρα στον Άρη.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Άρη με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να κρατήσει στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 82-76.

Ο Άρης ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, προηγήθηκε με το τρίποντο του Σανόγκο με 4-7, πριν απαντήσει ο Φρίντρικσον.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με 12-8, πριν μειώσει ο Μποχωρίδης με μακρινό τρίποντο για το 12-11.

Προς το τέλος της περιόδου ο Τσαϊρέλης με συνεχόμενα καλάθια του ανέβασε τη διαφορά στο +8 για τον «Δικέφαλο του Βορρά» (30-22).

Ο Γκάλινατ του Άρη με 8 συνεχόμενους πόντους, ισοφάρισε για την ομάδα του σε 30-30, πριν ο ΠΑΟΚ με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 αρχικά και 18-2 γενικά ξεφύγει στο σκορ με 48-32.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους, με τον Χάρισον να κάνει το +20 στο τέλος της 2ης περιόδου (54-34).

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στην 3η περίοδο και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Σανόγκο να φτάνει τους 17 πόντους, με τρίποντο που σημείωσε και μείωσε προσωρινά στους 7 (66-59).

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε στο +9 για τον ΠΑΟΚ (68-59).

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην 4η περίοδο και με εξαιρετική άμυνα, κρατώντας τον ΠΑΟΚ στο 0 για 4.5 λεπτά μείωσε στους 2 πόντους με τρίποντο του Γκάλινατ (68-66).

Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολλαπλές ευκαιρίες να βρεθούν μπροστά στο σκορ και ο ΠΑΟΚ με 3 βολές από Σμιθ και Χάρισον και καλάθι του Άλστον για το 73-66.