ΑΕΚ ΠΑΟΚ μπάσκετ: Ανατροπή με απίθανο Καμπενγκέλε, 90-70 [vid]

Πηγή Φωτογραφίας: [365304] BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται με +17 (23-40, 16') στα Λιόσια, αλλά με μπροστάρη τον ασταμάτητο Καμπενγκέλε η ΑΕΚ διέλυσε με 90-70 τους «ασπρόμαυρους».

Μπροστά σε περίπου 5.000 οπαδούς της στα Λιόσια η ΑΕΚ (4-4) έστησε μεγάλο πάρτι κόντρα στον ΠΑΟΚ (4-4) για την 8η αγωνιστική της Basket League με απόλυτο πρωταγωνιστή τον σεληνιασμένο Εμφιόντου Καμπενγκέλε! Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με +17 (23-40, 16′), αλλά ο θηριώδης σέντερ το πήρε πάνω του και με τρομερή εμφάνιση γύρισε ουσιαστικά μόνος του το ματς για το 90-70 των «κιτρινόμαυρων».

Ο Κονγκολέζο-Καναδός άσος σταμάτησε στους 30 πόντους έχοντας 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες και 3 κλεψίματα σε 26:39. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Ραντλ που σταμάτησε στους 21 πόντους με μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Άλστον με 17 πόντους ενώ 14 είχε ο Χάρισσον.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και μετά το αρχικό 10-10 (5′), προηγήθηκε με +8 (15-23, 9′). Η ΑΕΚ δεν έπαιζε άμυνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι από τα 6.75 και στο 16′ το σκορ έδειχνε στα Λιόσια 40-23 υπέρ του ΠΑΟΚ. Κάπου εκεί όμως άρχισε να ξυπνά η Ένωση που με τον Καμπενγκέλε να βγαίνει μπροστά μείωσε στο 36-45 του ημιχρόνου.

Ο σέντερ της ΑΕΚ το πήρε πάνω του στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα επιμέρους 19-2 και στο 26′ προηγήθηκαν με 55-47. Το ματς δεν είχε πλέον γυρισμό για τον ΠΑΟΚ καθώς η διαφορά όλο και μεγάλωνε, με την ομάδα του Πλάθα να στήνει πάρτι και να φτάνει διά περιπάτου στο τελικό 90-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70

ΑΕΚ (Πλάθα): Ραντλ 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Φλιώνης (0/4 τρίποντα), Νετζήπογλου 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 10 (/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 30 (9/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τίλμαν 7 (5 ριμπάουντ), Χολ 4 (8 ασίστ), Καράμπελας 5, Πιλάβιος, Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 4, ΜακΡέι 2 (1/8 σουτ).