Μπακς – Μπλέιζερς 108-102: ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΟΥ ΔΕ ΧΑΝΕΙ – Ο Γιάννης έδωσε τη νίκη με δύο φάσεις στο φινάλε!

Πηγή Φωτογραφίας: SCREEN/ COSMOTE TV | Basketball

Οι Μιλγουόκι (12-5) γύρισαν από το -26 και επικράτησαν των Πόρτλαντ (4-12) στο Fiserv Forum, με τον Greek Freak να δίνει μια σπουδαία παράσταση

Οι Μπλέιζερς έβαλαν ζόρια στους Μπακς ωστόσο τα «Ελάφια» επικράτησαν με 108-102, φτάνοντας τις οκτώ νίκες σε εννιά αγώνες στο γήπεδό τους και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 12-5, μολονότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 26 πόντους όταν ο Τζέραμι Γκραντ ευστόχησε σε τρίποντο για το 55-81 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου!

Ο Κρις Μίντλετον δεν αγωνίστηκε αφού η τενοντίτιδα στον αχίλλειο τον κράτησε ξανά εκτός αγώνα ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κουβάλησε τα «Ελάφια», μολονότι η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη λόγω ίωσης.

Ο Greek Freak ολοκλήρωσε τον αγώνα με 33 πόντους (11/18 βολές, 11/20 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 16 ριμπάουντ (10-6), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ και 4 λάθη στα 39 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.Επίσης ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στα «Ελάφια» με 104-102 στα 14.1″ για το τέλος μετά την άστοχη προσπάθεια του Μπόμπι Πόρτις και στη συνέχεια μπλόκαρε τον Μάλκολμ Μπρόγκντον!Από ‘κει και πέρα, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ σημείωσε 31 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα απέναντι στην πρώην ομάδα του, ο Μπρουκ Λόπεζ γέμισε το stat-line του με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 μπλοκ ενώ ο Μπόμπι Πόρτις ήλθε από τον πάγκο και έδωσε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 2 κλεψίματα, όντας κομβικός στην τελευταία περίοδο.

Από την άλλη πλευρά, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον έκανε double-double με 18 πόντους, 12 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ο ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσε 14 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ ο Σκουτ Χέντερσον είχε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ όμως οι προσπάθειές τους δεν ήταν αρκετές για τους Μπλέιζερς.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-31, 52-68, 75-88, 108-102.