Ο Σλούκας «μίλησε» στο τέλος κι υπέγραψε την νίκη-τετράδας του Παναθηναϊκού

Πηγή Φωτογραφίας: EUROLEAGUE 2023-2024 / ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΠΑΟ

Ολοκληρωτική εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό κόντρα στην μπλαζέ Ρεάλ και «διπλό» στην Μαδρίτη μετά από 11 χρόνια - Νίκη-τετράδας για τους πράσινους που «αγκάλιασαν» το πλεονέκτημα έδρας

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση μακριά από το ΟΑΚΑ και πέρασε εμφατικά από την Wizink Center, επικρατώντας της Ρεάλ με 86-97. Οι πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί και πήραν «διπλό» στην Μαδρίτη μετά από 11 χρόνια, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ματίας Λεσόρ που πέτυχε 26 πόντους. Η Βασίλισσα παρουσιάστηκε… μπλαζέ και με 19 λάθη δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. «Αγκάλιασε» την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας η ομάδα του Εργκίν Αταμάν που πλέον έχει ρεκόρ 17-10.

Βρήκε ρυθμό η Ρεάλ και προηγήθηκε με εννιά

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά, όπως συνηθίζει στα παιχνίδια της, στην αναμέτρηση της Wizink Center και παρά το αρχικό 0-4 του Παναθηναϊκού έτρεξε ένα επιθετικό σερί, με μπροστάρη τον Γιαμπουσέλε που πέτυχε 9 πόντους, και πήρε προβάδισμα με 22-13. Οι πράσινοι πέτυχαν 5 συνεχόμενους πόντους και μάζεψαν κάπως την διαφορά, με τους γηπεδούχους να κλείνουν τελικά την πρώτη περίοδο στο +6 (24-18).

Τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο με άμυνα και Λεσόρ να του δίνουν προβάδισμα

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν εμφανίστηκε αλλαγμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας  επιθετική άμυνα και με  τον Χουάντσο να πετυχαίνει 4 πόντους ήρθε το πρώτο πράσινο προβάδισμα (24-25). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση στην μπάλα και ανάγκασαν του πρωταθλητές Ευρώπης συνολικά σε 12 λάθη στην περίοδο, με τους Μπλάνκος να μην βρίσκουν τη λύση στο πρέσινγκ των πράσινων. Με εφτά πόντους και τρία κλεψίματα ο Λεσόρ έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό ο οποίος προηγήθηκε μέχρι και 11 πόντους (32-43). Η Ρεάλ μείωσε στους εφτά, αλλά το καλάθι του Ναν στην εκπνοή του χρόνου, έστειλε τους πράσινους στα αποδυτήρια στο +9 (36-45).

«Θηρίο» Λεσόρ τον κράτησε μπροστά

Η ομάδα του Τσους Ματέο μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και σε τρία λεπτά έφτασε στην ισοφάριση με τον Κοζέ να ευστοχεί σε δύο τρίποντα (50-50). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είχε «καυτό» τον Ματίας Λεσόρ, ο οποίος με 7 συνεχόμενους πόντους έφτασε τους 20 από το τρίτο δεκάλεπτο και «ξεκόλλησε» τους φιλοξενούμενους.  Ο Γιαμπουσέλε με 5 προσωπικούς πόντους μείωσε για τους Μαδριλένους, όμως οι πράσινοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6, με τον Ναν να σκοράρει πάλι στην εκπνοή του χρόνου (61-67).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μούσα με 11 συνεχόμενους πόντους κράτησε όρθια την Ρεάλ, αλλά ο Λεσόρ συνέχισε… το βιολί του και την κατάλληλη στιγμή εμφανίστηκε στο ματς ο Κώστας Σλούκας για να «κλειδώσει» την νίκη ο Παναθηναϊκός. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε δυο κρίσιμα τρίποντα κι έστειλε τους πράσινους στο +9 (74-83) αγγίζοντας την πρώτη νίκη στην Μαδρίτη μετά από 11 χρόνια. Ο Ναν αποβλήθηκε και ο Ταβάρες με κάρφωμα μείωσε σε 80-85, όμως ο Μούσα αστόχησε ελεύθερος και ο Γκριγκόνις τον τιμώρησε για το 80-88 με τρίποντο. Ο Λιθουανός έκλεψε και μοίρασε την μπάλα στον Λεσόρ, που κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το τελικό 86-97, όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 13 (3/5 τρίποντα, 3 λάθη) , Αμπάλδε 6, Καμπάσο 9 (1/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Χεζόνια 12 (1/4 τρίποντα) ,Ροντρίγκεθ 2 , Ντεκ , Πουαριέ (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 10 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιουλ, Γιαμπουσέλε 18 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Μούσα 16 (1/3 τρίποντα, 3 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Παπαπέτρου 7 (1), Γκραντ 4 , Ναν 17 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ) , Λεσόρ 26 (12/18 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη 1 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (3), Ερνανγκόμεθ 6 , Μήτογλου 8 (9 ριμπάουντ)