Μαρούσι – ΑΕΚ: Πήρε νίκη που τη στέλνει στην πρώτη εξάδα [82-90]

Πηγή Φωτογραφίας: [368078] BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΜΑΡΟΥΣΙ - ΑΕΚ (ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)

Βρήκε διψήφιο προβάδισμα η ΑΕΚ από το πρώτο ημίχρονο

Με τον Τσέισον Ραντλ σε… τρελά κέφια ξεκίνησε η “Ένωση” όμως το Μαρούσι κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ. Τη διαφορά για την ομάδα του Ζούρου έκανε ο Ζώης Καράμπελας με τον Έλληνα γκαρντ να βάζει συνεχόμενους πόντους και παρέα με την καλή δουλειά κοντά στο καλάθι από Αγραβάνη και Κουζέλογλου, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +7 υπέρ των φιλοξενούμενων (17-24).

Ο Γιάννης Κουζέλογλου ήταν και εκείνος που πήρε τις περισσότερες επιθέσεις στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ενώ όταν στο πλάι του μπήκε ο Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά της μέχρι και το +17 (26-43). Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της ΑΕΚ με το Μαρούσι να μειώνει πριν το ημίχρονο χάρη σε δικό του επιμέρους 11-4 στο τελευταίο τρίλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Μαρούσι προσπάθησε να βρει ρυθμό μέσω καλύτερης αμυντικής συμπεριφοράς και πόντων στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά μειωνόταν διαρκώς αλλά όποτε χρειαζόταν, η ΑΕΚ έβρισκε κάποιο μεγάλο σουτ για να προστατέψει το υπέρ της προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 37-47, 59-70, 82-90

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη AEK B.C. (@aekbc)