Κολοσσός-Παναθηναϊκός: Ο Κολοσσός έβαλε δύσκολα στους πράσινους [74-79]

Πηγή Φωτογραφίας: [368633] BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση στη Ρόδο και ο Κολοσσός τον απείλησε με ήττα

Ο Κολοσσός έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό AKTOR στη Ρόδο και τον απείλησε με ήττα, αλλά η εκπληκτική εμφάνιση του Μάριους Γκριγκόνις (23π., 6/6 τρίποντα, εκ των οποίων το ένα από τα 8 μέτρα στη λήξη του χρόνου με ταμπλό) και δυο καλές άμυνες στα τελευταία λεπτά, χάρισαν εντέλει τη νίκη στους «πράσινους» με 79-74.

Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, απέναντι στους παίκτες του Εργκίν Αταμάν, που εμφανίστηκαν σαν να είχαν εξασφαλισμένη τη νίκη.

Παρότι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 11 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Κολοσσός δεν τα παράτησε και με τους Μπραΐκοβιτς και Περάντες να κάνουν εξαιρετική δουλειά πέρασαν μπροστά με 5 πόντους (62-57) στο φινάλε του δεκαλέπτου, δείχνοντας ικανοί για την έκπληξη.

Κάπου εκεί, ωστόσο, ανέλαβε δράση ο Μάριους Γκριγκόνις. Ο Λιθουανός πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο τελευταίο δεκάλεπτο και με «μεγάλα» καλάθια επανέφερε μπροστά τους «πράσινους» στο σκορ (71-73).

Η ευστοχία των παικτών του «τριφυλλιού» απ’ τη γραμμή των ελευθέρων βολών και η αστοχία του Κολοσσού έξω απ’ τα 6,75μ. έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κούρο Σεγκούρα): Ουτόμι 3 (1), Κολοβέρος 6, Μπραΐκοβιτς 14, Παπαγιάννης 2, Περάντες 16 (2), Πετρόπουλος 8 (2) Χατζηνικόλας, Καμαριανός 6 (2), Σίτου 13, Παπαδάκης 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόζα 3 (1), Ναν 12, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 23 (6), Μήτογλου 6 (1), Μπαλτσερόφσκι 5, Καλαϊτζάκης, Σλούκας 4, Παπαπέτρου 5 (1), Λεσόρ 15, Ερνανγκόμεθ 6 (1), Μαντζούκας.