ΠΑΟ Μακάμπι: Εχασαν το πλεονέκτημα οι Πράσινοι [87-91]

Πηγή Φωτογραφίας: [369079] EUROLEAGUE 2023-2024 / PLAY OFF / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΜΑΚΑΜΠΙ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με στόχο να κάνει το 1-0 στα play off της Euroleague

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με στόχο να κάνει το 1-0 στα play off της Euroleague, τελικά όμως έγινε το 0-1 με το 87-91 και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρει τουλάχιστον μία νίκη στο Βελιγράδι πλέον.

Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, δεν ήταν όμως το ίδιο και το ξεκίνημα των Πράσινων, οι οποίοι είχαν προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν πίσω με 9-12 έπειτα από 7 συνεχόμενους πόντους του Κοέν. Η ομάδα του Αταμάν αντέδρασε και ισοφάρισε 14-14, κάπου εκεί όμως ο Τούρκος προπονητής δέχθηκε τεχνική ποινή και οι Ισραηλινοί ξέφυγαν με +5 (14-19) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +1 (25-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, χάρη και στην είσοδο του Χουάντσο, ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του, είχε τρομερή ευστοχία στα δίποντα και είχε ένα επιμέρους σκορ 18-6 που τον έστειλε στο +11 (43-32) στο 15′, με το ΟΑΚΑ να… φλέγεται και τον Βιλντόζα να πυροβολεί (3/3 τρίποντα). Όλα πήγαιναν καλά, δηλαδή, για τους Πράσινους που ήταν στο +8 (50-42) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Σλούκα να μοιράζει ασίστ η ομάδα του Αταμάν έβρισκε λύσεις και στην τρίτη περίοδο και βρέθηκε για πρώτη φορά στο +12 (56-44) στο 23′, η Μακάμπι όμως άρχισε να βγάζει αντίδραση και πλησίασε στο -4 (67-63), για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 70-63.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε, πλέον, την ίδια σιγουριά στο παιχνίδι του και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην τελευταία περίοδο και ισοφάρισαν 71-71 στο 32′, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι. Ενα ντέρμπι στο οποίο η Μακάμπι έδειχνε πιο ψύχραιμη και ξέφυγε με +4 (77-81 και 79-83) και στη συνέχεια με +5 (82-87).

Οι Πράσινοι κατάφεραν να αντιδράσουν και ισοφάρισαν 87-87, στο τελευταίο λεπτό όμως όλα έγιναν λάθος και ειδικά από τον Σλούκα, με τους Ισραηλινούς να επικρατούν με 91-87 και να κάνουν το 1-0 στη σειρά, παίρνοντας προβάδισμα για την πρόκριση στο Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91