Μίλαν – Γιουβέντους 4-2

Μίλαν - Γιουβέντους 4-2: Οι "ροσονέρι" πήραν μεγάλη νίκη με ανατροπή κόντρα στην πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Σε μία από τις συναρπαστικότερες αναμετρήσεις του εφετινού καμπιονάτο, η Μίλαν νίκησε τη Γιουβέντους με 4-2, ανατρέποντας στην τελευταία μισή ώρα του αγώνα, το προβάδισμα της «γηραιάς κυρίας». Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0, χάρη στα τέρματα των Ραμπιό (47`) και Ρονάλντο (53`).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η πρωτοπόρος της βαθμολογίας θα περνούσε ένα… εύκολο βράδυ, ακολούθησε μία επική ανατροπή. Στο 62ο λεπτό ο Ιμπραϊμοβιτς ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κεσιέ έφερε το ματς στα ίσα. Πριν προλάβουν να συνέλθουν από το σοκ οι παίκτες της Γιουβέντους, ο Λεάο (67`) ολοκλήρωσε την ανατροπή, ενώ στο 80ο λεπτό ο Ρέμπιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λέτσε-Λάτσιο 2-1

(30΄ Μπαμπακάρ, 47΄ Λουτσόνι – 5΄ Καϊσέδο)

Μίλαν-Γιουβέντους 4-2

(62` πεν. Ιμπραϊμοβιτς, 66` Κεσιέ, 67` Λεάο, 80` Ρέμπιτς – 47` Ραμπιό, 53` Ρονάλντο)

20. ΣΠΑΛ 19

«Εάν είχα έλθει στην αρχή της χρονιάς, θα παίρναμε το πρωτάθλημα»

Ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς είναι, πέραν πάσης αμφιβολίας, ένας από τους κορυφαίους επιθετικούς του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, την τελευταία 15ετία. Ο 38χρονος άσος έχει απασχολήσει πολλές φορές τα διεθνή πρωτοσέλιδα, όχι μόνον για τα κατορθώματα του μέσα στο γήπεδο, αλλά και για τις δηλώσεις του, που συχνά-πυκνά, αγγίζουν τα όρια της αλαζονείας. Κάτι ανάλογο συνέβη κι εχθές το βράδυ, λίγο μετά το τέλος της εντυπωσιακής νίκης της Μίλαν επί της Γιουβέντους με 4-2, στον αγώνα που ο διάσημος Σουηδός, έδωσε το έναυσμα της ανατροπής, μειώνοντας με πέναλτι σε 1-2 στο 62ο λεπτό.

«Εάν είχα έλθει από την αρχή της χρονιάς, θα παίρναμε το πρωτάθλημα», δήλωσε ο Ζλάταν και πρόσθεσε: «Στα 38 πλέον, δεν έχω την ίδια σωματική διάπλαση και φυσική κατάσταση, όπως στο παρελθόν. Και δεν κάνω αυτά που έκανα πριν. Χρησιμοποιώ την ευφυϊα μου, για να κάνω την διαφορά. Δεν είμαι εδώ για να είμαι μασκότ. Θέλω να φέρω αποτελέσματα στην ομάδα και στους οπαδούς. Είμαι καλά, προσπαθώ να βοηθήσω την ομάδα με κάθε τρόπο.

Κάνω τον προπονητή, τον πρόεδρο και τον παίκτη, αλλά έχω μόνο έναν μισθό. Θα γίνω ο επόμενος προπονητής; Όχι όχι, είμαι ήδη πρόεδρος (σ.σ. στην σουηδική Χάμαρμπι, της οποίας κατέχει το 25% των μετοχών. Απομένει ακόμη, ένας μήνας για να διασκεδάσουμε. Υπάρχουν ορισμένα πράγματα που συμβαίνουν και τα οποία δεν ελέγχουμε. Λυπάμαι για τους φιλάθλους, αλλά μπορεί να είναι η τελευταία φορά που με βλέπουν διά ζώσης»…