ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός: 80-61

ΤΣΣΚΑ - Ολυμπιακός: Βαριά ήττα για την ομάδα του Πειραιά στη Ρωσία.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα στη Ρωσία από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-60 για την 12η αγωνιστική της Euroleague. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές από το παιχνίδι, ενώ πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 5-5 ρεκόρ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με την αποψινή της νίκη ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-3.

Εκτός της πρώτης περιόδου, όπου ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλός, στη συνέχεια η απόδοσή του ήταν αποκαρδιωτική, καθώς τα πολλά λάθη, η αστοχία σε εύκολα καλάθια, αλλά και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΤΣΣΚΑ από νωρίς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στη Μόσχα, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν απελευθερωμένοι και ορεξάτοι τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Το σκορ έγινε γρήγορα 2-6 και στη συνέχεια 6-11 με τρίποντο του Σλούκα, ο οποίος έδειχνε πιο «ζωηρός», έχοντας τον Σπανούλη δίπλα του, που ξεκίνησε για πρώτη φορά σε βασική πεντάδα για φέτος.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίζει δυνατή άμυνα και να έχει εξαιρετική κυκλοφορία στην επίθεση και με τους Ζαν-Σαρλ και Παπανικολάου να σκοράρουν, έφτασε να προηγείται με 9-17 περίπου στο 7ο λεπτό του αγώνα. Κάπου εκεί όμως η ΤΣΣΚΑ δυνάμωσε την άμυνά της, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολλά και αβίαστα λάθη και με δύο τρίποντα του Σενγκέλια έγινε το 15-17, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι το γύρισαν, κάνοντας το 20-19 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο για τους Πειραιώτες, καθώς έχασαν την συγκέντρωσή τους, μαζί με πολλά αμυντικά ριμπάουντ, που επέτρεψαν στην ΤΣΣΚΑ να «τρέξει» δεύτερες και τρίτες επιθέσεις. Τα χαμένα λέι-απ ήταν πολλά και με τέτοιες επιδόσεις ήταν πολύ δύσκολο να κρατηθεί χαμηλά η ΤΣΣΚΑ.

Με τον Τζέιμς να αναλαμβάνει ρόλο σκόρερ και τον Χίλιαρντ να ακολουθεί οι Μοσχοβίτες άρχισαν να ανεβάζουν την διαφορά υπέρ τους, φτάνοντας αρχικά στο 28-21 και εν συνεχεία για πρώτη φορά στο +10 (35-25) στο 18′. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει εύκολο τρόπο να φτάσει στο καλάθι και το 39-29 του ημιχρόνου ήρθε ως φυσιολογική εξέλιξη της εικόνας των δύο ομάδων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να είναι τραγικός στην επίθεση, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ είχε πάρει μπρος, σκοράροντας το ένα μετά το άλλο τα τρίποντα. Στο 25′ ο Κουρμπάνοφ ανέβασε την διαφορά στους 14 (46-32), ενώ ένα τρίποντο του Χάκετ διαμόρφωσε το 49-34.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καθόλου καλά για τον Ολυμπιακό, που είδε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Φόινγκτμαν και Τζέιμς ευστόχησαν σε δύο ακόμα τρίποντα κάνοντας το σκορ 55-38 και πλέον όλα έδειχναν ότι είχαν κριθεί στο ματς, μετά την συμπλήρωσει 30 λεπτών.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, αφού η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 20 πόντους (60-38), με τις ομάδες να σκέφτονται πλέον τα επόμενα παιχνίδια και το τελικό 80-61 να αποτυπώνει την μεγάλη διαφορά ΤΣΣΚΑ και Ολυμπιακού στο παρκέ. Επόμενες αναμετρήσεις για τους Πειραιώτες αυτές κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι 8 (2/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Χομένκο, Τζέιμς 16 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χίλιαρντ 7 (1/6 τρίποντα), Ούχοφ 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αντόνοφ 5 (1), Φόγκτμαν 6 (1), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10 (2), Μιλουτίνοβ 4 (2/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 8 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σλούκας 5 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 10 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 9 (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)