Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα: 77-85

Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα: Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο του Μάριο Χεζόνια με την πράσινη φανέλα.

Την ήττα από την Μπαρτσελόνα με 77-85 στο ΟΑΚΑ γνώρισε ο Παναθηναϊκός για την 27η αγωνιστική της Euroleague στο ντεμπούτο του Μάριο Χεζόνια. Θυμίζουμε ότι το «τριφύλλι» είχε ηττηθεί και την προηγούμενη αγωνιστική, με αποτέλεσμα πλέον να έχει ρεκόρ 9-16. Ο Κροάτης φόργουορντ πάντως παρουσιάστηκε έτοιμος να βοηθήσει άμεσα τον Παναθηναϊκό, ενώ ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πράσινων» με 21 πόντους (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 9/9 βολές).

14 πόντους και 3 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μπεν Μπέντιλ, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου είχε 13 πόντους και 4 «σκουπίδια». Από την Μπαρτσελόνα, ο Νικ Καλάθης είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, μαζί με 4 λάθη. Πρώτος σκόρερ των Καταλανών ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 25 πόντους (5/9 τρίποντα). Η Μπαρτσελόνα είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία της διοργάνωσης με 19-8 ρεκόρ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, κόντρα σε έναν Παναθηναϊκό που ψαχνόταν στα πρώτα λεπτά. Οι Καταλανοί πήραν προβάδισμα με 9-4, αλλά οι παίκτες του Όντεντ Κάτας απάντησαν με γκολ-φάουλ του Χεζόνια (πρώτο του καλάθι για τον Παναθηναϊκό) και καλάθι του Μπέντιλ για το 9-9. Στην αντίπερα όχθη, ο Μίροτιτς είχε ξεκινήσει «καυτός» και με 5/6 σουτ και 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο βοήθησε τη Μπαρτσελόνα να τρέξει επιμέρους σκορ 12-3, ξεφεύγοντας με 12-21. Μήτογλου και Μποχωρίδη σκόραραν για τον Παναθηναϊκό, με τη Μπαρτσελόνα να απαντά με καλάθια των Χίγκινς και Μπολμάρο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με +9 (17-26).

Ένα τρίποντο του Μακ, 4 σερί πόντοι του Χεζόνια και ένα ακόμα τρίποντο από τον Μπέντιλ βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 27-31, αλλά οι Κλαβέρ και Κούριτς απάντησαν με σερί 5-0 για τη Μπαρτσελόνα, που προηγήθηκε ξανά με 27-36. Οι Μπέντιλ και Χεζόνια συνέχισαν να επωμίζονται το επιθετικό φορτίο του«τριφυλλιού», που όμως δεν μπορούσε να περιορίσει τη Μπαρτσελόνα στην άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέφτει. Ένα φοβερό buzzer beater τρίποντο του Σαντ-Ρος διαμόρφωσε το 39-47, που ήταν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος στην άμυνα, αλλά τα χάλασε στην επίθεση, με αρκετά λάθη και συνεχόμενες κακές επιλογές. Η αντεπίθεση που ξεκίνησε με καλάθια από Μπέντιλ, Μακ και Γουάιτ (46-52) δεν είχε συνέχεια, καθώς οι «πράσινοι» έμειναν άποντοι για περίπου 4 λεπτά. Το θετικό ήταν ότι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα στο διάστημα αυτό και δέχθηκαν μόλις 7 πόντους. Ο Σαντ-Ρός «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό με 2/2 βολές (48-58) και στην τελευταία επίθεση του τρίτου δεκαλέπτου ο Χεζόνια σκόραρε με λέι απ (50-59).

Το τρίποντο του Ουάιτ έδωσε ελπίδες στον Παναθηναϊκό (55-61 στο 33′), αλλά η Μπάρτσα απάντησε με δύο καρφώματα των Σμιτς – Μπολμάρο, τα οποία ήρθαν έπειτα από ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ του Λεωνίδα Κασελάκη και μετά το 4ο λάθος του Χάουαρντ Σαντ Ρος αντίστοιχα (55-65). Η τριπλέτα Χεζόνια, Μπέντιλ, Μήτογλου συνέχισε να δημιουργεί… πονοκεφάλους στον Σάρας και το τρίποντο του Κροάτη διαμόρφωσε το 64-70 στο 36′). Ο Μπράντον Ντέιβις με ένα γκολ – φάουλ και μια ασίστ στον Καλάθη από την μία και οι Παπαγιάννης – Ουάιτ από την άλλη έδωσαν συνέχεια στο… θρίλερ (68-74 στο 37′). Σε εκείνο το σημείο, όμως, ήρθε πρώτα ένα μεγάλο τρίποντο του Κόρι Χίγκινς και έπειτα ένα επιθετικό φάουλ του Χεζόνια. Ο Χίγκινς σκόραρε ξανά, το ματς πήγε ξανά στους 11π. (68-79) και η Μπαρτσελόνα «κλείδωσε» το διπλό (77-85).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Μποχωρίδης 2 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χεζόνια 21 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 5 λάθη), Κασελάκης, Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 13 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος 5 (1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντέιβις 8 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέστερμαν, Χάνγκα 4, Μπολμάρο 8 (2), Σμιτς 6 (3/4 δίποντα), Οριόλα 2, Αμπρίνες 2, Χίγκινς 16 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 25 (4/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη.