Άλμπα Βερολίνου – Ολυμπιακός: 80-84

Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός: Οι Πειραιώτες έφυγαν με τη νίκη από τη Γερμανία. Σούπερ ο Βεζένκοφ που ήταν πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων»

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 84-80 στη Γερμανία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ για την 30η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, για άλλη μια εβδομάδα, όπως και στον αγώνα με τη Ζενίτ επιβεβαίωσε ότι είναι σε «καλό φεγγάρι». Σπουδαίες βοήθειες πρόσφεραν ακόμα ο Βασίλης Σπανούλης (με νέο λουκ), ο Κώστας Σλούκας και ο Σακιέλ Μακ Κίσικ. Ο Ολυμπιακός είναι πλέον στο 14-16, ενώ η Άλμπα έπεσε στο

Ο Σάσα Βεζένκοφ τελειώσε τον αγώνα, όχι μόνο με πολύ κρίσιμα καλάθια, αλλά με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ σε ένα τρομερό νταμπλ-νταμπλ. Ο άσος του Ολυμπιακού είχε 4/9 δίποντα,  6/7 τρίποντα και  5/5 βολές. Πρόσθεσε 3 κλεψίματα και έκανε μόνο 2 λάθη σε 26,5 λεπτά συμμετοχής. Παίκτης-οικονομία!

Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός: Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάσα Βεζένκοφ

Άλμπα Βερολίνου – Ολυμπιακός: Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάσα Βεζένκοφ

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε… προσωπική υπόθεση των Οκτάβιους Έλις και Σάσα Βεζένκοφ εξελίχτηκε η πρώτη περίοδος στο Βερολίνο, αφού οι δύο παίκτες ήταν οι μοναδικοί που σκόραραν σε αυτό το διάστημα από πλευράς Ερυθρόλευκων. Αρχικά, έδωσαν προβάδισμα 2-7 στον Ολυμπιακό, όμως η Άλμπα άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της και με τρίποντες “βόμβες” του Πέιτον Σίβα πέρασε μπροστά με 12-9.

Το παιχνίδι πήγαινε χέρι-χέρι, με τον Ολυμπιακό να μένει κολλημένος «βδέλλα» στους Γερμανούς, μειώνοντας σε 18-16 με ένα τρίποντο του Βεζένκοφ στο τέλος της περιόδου. Γκρέιντζερ και Τίεμαν μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδωσαν διαφορά έξι πόντων (24-18) στην Άλμπα, ενώ οι Ολίντε και Ντέλοου πήγαν το σκορ στο 29-22.

Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες «ξύπνησαν» και έβαλαν κι άλλους πρωταγωνιστές στο παιχνίδι τους. Ο Σπανούλης μπήκε και άλλαξε τον ρυθμό του ματς, ο ΜακΚίσικ έβγαλε εξαιρετικές άμυνες και πέτυχε σημαντικούς πόντους, Πρίντεζης και Ζαν Σαρλ σκόραραν από το «ζωγραφιστό» κι έτσι το σκορ έγινε 29-29, ενώ στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης έδωσε εκ νεου προβάδισμα στον Ολυμπιακό κάνοντας με τρίποντο το 31-32.

Με τον Σίκμα να πετυχαίνει σερί ποντους η Άλμπα προηγήθηκε με 37-32, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα με Σλούκα και Ζαν Σαρλ για το 37-37, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 42-37 με δύο βολές και ένα απίστευτο τρίποντο του Σίβα από τα 9 μέτρα.

Τρομερό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με ένα 0-7 σερί δια χειρός ΜακΚίσικ και Πρίντεζη, πέρασε μπροστά στο σκορ με 42-44. Το παιχνίδι πήρε μια απίθανη τροπή σε αυτή την περίοδο, αφού το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, με τον Βεζένκοφ να συνεχίζει την εκπληκτική του εμφάνιση, δίνοντας νέο προβάδισμα με 53-54 στους Ερυθρόλευκους.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις με Ντέλοου και Σίκμα κάνοντας το 58-54, όμως ο Ολυμπιακός έμενε κοντά με τους Σλούκα και Βεζένκοφ να μειώνουν σε 60-59, ενώ ο Έλις στη συνέχεια έβαλε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες με 60-62 και ο Τίεμαν έκλεισε το δεκάλεπτο με δύο εύστοχες βολές διαμορφώνοντας το 62-62 στο 30′.

Ο Βεζένκοφ συνέχισε τα… όργια και στην τελευταία περίοδο και έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Σλούκα και τον Λαρεντζάκη, έδωσε προβάδισμα 9 πόντων (65-74) στον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά με ένα τρίποντο του Σλούκα για το 67-77. Παρόλα αυτά, η Άλμπα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι από το… πουθενά.

Οι Γερμανοί σκόραραν με τους Σίκμα, Φοντέκιο και Έρικσον, ο Ολυμπιακός έκανε συνεχόμενες λανθασμένες επιθέσεις και το σκορ πήγε στον πόντο (78-79), ωστόσο ο Βεζένκοφ δήλωσε και πάλι “παρών” και με δικό του τρίποντο έγινε το 78-82 και στη συνέχεια με δύο βολές του το 80-84, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84

Αλμπα (Ρενέσες): Σίβα 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Γκιφάι 8 (4/4 δίποντα), Ντέλοου 5 (1), Έρικσον 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντε 3, Φοντέκιο 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τίμαν 9 (1), Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάμερς 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 7 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 14 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 31 (4/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 5 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός, Έλις 9 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)