Ολυμπιακός – Ζενίτ: 75 -61

Ολυμπιακός - Ζενίτ: Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τη νίκη στο ΣΕΦ για την 29η αγωνιστική της Euroleague. Δείτε highlights από το παιχνίδι με τη ρωσική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 75-61 τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για την 29η αγωνιστική της Euroleague στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τρομερή ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη. Να θυμίσουμε ότι και ο Παναθηναϊκός του Οντέντ Κάτας, που δήλωσε περήφανος για τους παίκτες του, σημείωσε νίκη χθες απέναντι στη Μακάμπι και έτσι οι ελληνικές ομάδες έκαναν το 2 στα 2 σε αυτή την αγωνιστική.

Οι Πειραιώτες «ξύπνησαν» στο δεύτερο μέρος όπου είχαν επι μέρους σκορ 42-20, ενώ στην τέταρτη περίοδο επικράτησαν με 18-5. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στη 12η θέση της κατάταξης της διοργάνωσης με ρεκόρ 13-16. Η Ζενίτ έπεσε στο 16-12 και είναι στην 8η θέση.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε 16 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Σάσα Βεζένκοφ. Πρώτος σκόρερ από τη Ζενίτ ήταν ο Κέβιν Πάνγκος με 20 πόντους.

Ολυμπιακός - Ζενίτ: 75 -61 με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη

Ολυμπιακός – Ζενίτ: 75 -61 με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη

Ολυμπιακός – Ζενίτ: Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν θέλοντας να παίξουν με τον Κώστα Κουφό κοντά στο καλάθι, κάτι που είχε επιτυχία, με τον Έλληνα διεθνή να σκοράρει γρήγορα τέσσερις πόντους. Αμυντικά, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν… ασυνεπείς για ακόμα μια αναμέτρηση με τους Ρώσους να εκτελούν από 6,75 και να προηγηθούν με 9-13 στα πέντε λεπτά από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να «διαβάσει» το πως έπαιζε ο Ολυμπιακός με αποτέλεσμα τρία συνεχόμενα λάθη, σε ένα λεπτό, των «ερυθρόλευκων» με τη Ζενίτ να τρέξει ένα σερί 7-0 με τη διαφορά να φτάνει στο +11 (9-20). Κι όταν οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να τρέξουν σε ανοιχτό γήπεδο, η κακή αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών είχε ως αποτέλεσμα να συνεχίσουν την… εκτέλεση από μακριά. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 6/10 τρίποντα (με τον Πάνγκος 4/4) κα βρέθηκαν να προηγούνται με 15-28.

Οι πέντε πόντοι του Βασίλη Σπανούλη και δύο καλές άμυνες έδειξαν να αφυπνίζουν τον Ολυμπιακό, όμως και πάλι τα προβλήματα στην άμυνα και ο… βομβαρδισμός τριπόντων από πλευράς «μπλε» έφερε τι διαφορά στο +16 (20-36) για τους Ρώσους. Τα πράγματα, όμως άλλαξαν για τον Ολυμπιακό, που είδαν το Γιώργο Μπαρτζώκα… έξαλλο για ακόμα ένα παιχνίδι και κατάφεραν με 5 πόντους του Έλις να κάνουν ένα σερί 8-0 και να μειώσουν στους -9 (30-39) για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-41.

Το βασικό πρόβλημα που είχε να αλλάξει η ομάδα του Πειραιά, εκτός από την ευστοχία των Ρώσων, ήταν τα εύκολα καλάθια που δημιουργούνταν από τα λάθη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 12 πόντους μόνο από χαμένες μπάλες παικτών του Ολυμπιακού.

Και ενώ οι πάντες θεώρησαν ότι οι «ερυθρόλευκοι» θα συνέχιζαν την καλή εικόνα των τελευταίων λεπτών του πρώτου ημιχρόνου, ξανά οι λάθος επιλογές επιθετικά έδωσαν το δικαίωμα στους Ρώσους να ξεφύγουν με +15 (33-48). Ένα σερί 10-0 όμως του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του Πασκουάλ έριξαν τη διαφορά στους 5 (45-50) με τρίποντο του Βεζένκοβ. Οι παίκτες του Γιώργου Μαπρτζώκα συνέχισαν να… σφίγγουν την άμυνά τους και ξανά με νέο σουτ 3 πόντων του Βούλγαρου έφεραν τη διαφορά στο -2 (50-52), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 54-56.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο… μοτίβο και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 58-56, αφήνοντας τη Ζενίτ χωρίς πόντο για 2,5 λεπτά. Με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη και δύο βολές του Πρίντεζη οι γηπεδούχοι θα ξεφύγουν με +6(65-59) πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν μείνει στο πρώτο ημίχρονο με μόνο τον Κέβιν Πάνκγος να προσπαθεί να αλλάξει την κατάσταση. Όμως εκεί ήταν οι… αρχηγοί του Ολυμπιακού που με δικά τους τρίποντα έφεραν τι διαφορά στο +9 (70-61) με τον Βεζένκοβ να την ανεβάζει κι άλλο (72-61). Το τελικό 75-61 αφήνει τον Ολυμπιακό στην 12η θέση, αλλά του δείχνει τον τρόπο οπου θα πρέπει να αγωνιστεί το βράδυ της Πέμπτης (18/3) εναντίον της Άλμπα στη Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίπντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3