Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις: Πανηγύρισε πολύτιμη νίκη με 73-71 [vid]

Πηγή Φωτογραφίας: [365061] EUROLEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Μία πολύτιμη νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε 73-71 της Ζαλγκίρις στο «θρίλερ» του ΟΑΚΑ για την 8η αγωνιστική.

Ιδιαίτερα νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό. Είναι χαρακτηριστικό ότι έπρεπε να περάσουν σχεδόν τέσσερα λεπτά για να βρει σκορ με τρίποντο του Μήτογλου. Έως εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» είχαν 0/3 εντός παιδιάς και 2 λάθη. Η διορθωτική κίνηση ήταν άμεση από τον Αταμάν καθώς πέρασε στο παρκέ τον Λεσόρ αντί του Κώστα Αντετοκούνμπο. Η «ζώνη» της Ζάλγκιρις είχε δυσκολέψει αρκετά τους «πράσινους» οι οποίοι έβρισκαν με μεγάλη δυσκολία τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Και αυτό λόγω της πίεσης που δέχθηκαν με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε έξι λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και να βρεθούν πίσω στο σκορ με 13-15.

Ένα διάστημα όπου ο Μήτογλου είχε πετύχει τους 7 πόντους της ομάδας του (έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ) ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν κλείσει το δεκάλεπτο με 6 λάθη και μόλις 3 ασίστ, σουτάροντας με 4/9 εντός παιδιάς και με μόλις 3/7 βολές. Την ίδια ώρα η Ζάλγκιρις μετρούσε 5 λάθη για ισάριθμες τελικές πάσες, έχοντας επίσης 5/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/2 βολες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα και βρέθηκαν να προηγούνται με 18-21 έχοντας σταματήσει κάθε προσπάθεια των «πρασίνων» στην επίθεσή του. Η δυνατή (στα όρια του φάουλ ή ακόμα και τα ξεπερνούσε) άμυνα ήταν εκείνη που έκανε την διαφορά για λογαριασμό της Ζάλγκιρις και σε συνδυασμό με την ευστοχία στα τρίποντα (5/9 στο ημίχρονο) βρέθηκε στο +7 (29-36) δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ένα μικρό ξέσπασμα του Παναθηναϊκού έφερε το ματς στον πόντο (35-36) για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με την ομάδα του Μακσβίτις να έχει το προβάδισμα με 36-39.

Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε 11/17 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 8/17 βολές (!), 8-2 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 6 λάθη (σ.σ. κανένα στην 2η περίοδο). Αντίστοιχα η Ζάλγκιρις (Μπιρούτις 9π., 3ριμπ.) είχε 10/21 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 16-6 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 11 λάθη.

Η κατάταξη Ρεάλ Μαδρίτης 7-0 Μπαρτσελόνα 6-2 Βίρτους Μπολόνια 6-2 Μονακό 5-3 Φενέρμπαχτσε 5-3 Βαλένθια 5-3 Μακάμπι 4-3 Ολυμπιακός 4-4 Αναντολού Εφές 4-4 Παναθηναϊκός 4-4 Μπασκόνια 4-4 Παρτιζάν 3-4 Ζάλγκιρις 3-5 Ερυθρός Αστέρας 3-5 Μπάγερν 2-5 Αρμάνι Μιλάνο 2-6 Βιλερμπάν 2-6 Άλμπα Βερολίνου 1-7

Η επόμενη αγωνιστική Πέμπτη 16/11 21:05 Μακάμπι – Φενέρ 21:15 Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 21:30 Αρμάνι – Εφές 21:45 Ρεάλ – Μονακό

Παρασκευή 17/11 20:00 Ζάλγκιρις – Μπάγερν 21:00 Βιλερμπάν – Μπασκόνια 21:15 Παναθηναϊκός – Βίρτους 21:30 Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 21:45 Παρτίζαν – Άλμπα