Ντανιέλε Βέρντε

Ο Ντανιέλε Βέρντε είναι Ιταλός επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, ο οποίος αγωνίζεται ως πλάγιος μέσος.

Γεννημένος στη Νάπολη, ο Βέρντε είναι προϊόν της ακαδημίας νέων της Ρόμα. Συμμετείχε στην ομάδα της AS Roma Primavera, η οποία προκρίθηκε στη φάση νοκ-άουτ του ΟΥΕΦΑ Γιουθ Λιγκ 2014-15, τερματίζοντας στη 2η θέση του ομίλου της, όπου ο Βέρντε σημείωσε δύο γκολ στη φάση των ομίλων και τα δύο στις νίκες εναντίον της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στις 17 Ιανουαρίου 2015, έκανε το ντεμπούτο του στη Σέριε Α στην ισοπαλία με 1-1 εναντίον της Παλέρμο, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 75ο λεπτό. Στις 8 Φεβρουαρίου 2015, ξεκίνησε για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα της Ρόμα, παίζοντας και στα 90 λεπτά στη νίκη με 2-1 επί της Κάλιαρι, με τον ίδιο να δίνει δύο ασίστ για τα γκολ της Ρόμα, στους Άντεμ Λιάγιτς και Λεάντρο Παρέδες.

• Στις 9 Ιουλίου 2015, δόθηκε με δανεισμό στη Φροζινόνε.
  • Στις 6 Ιανουαρίου 2016, μετακινήθηκε με δανεισμό στην Πεσκάρα της Σέριε Β για το υπόλοιπο της σεζόν 2015-16.
  • Στις 15 Ιουλίου, δόθηκε με δανεισμό στην Αβελλίνο, επίσης στη Σέριε Β.
  • Στις 7 Αυγούστου, έπαιξε και στα 90 λεπτά στην ήττα της Αβελλίνο με 2-0 εναντίον της Μπασάνο Βίρτους, στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Ιταλίας 2016-17.
  • Στις 8 Αυγούστου 2018, εντάχθηκε με δανεισμό έως τις 30 Ιουνίου 2019 στη Ρεάλ Βαγιαδολίδ της Πριμέρα Ντιβισιόν, με δυνατότητα αγοράς.