Πινγκ πονγκ: Ο Παναθηναϊκός πήρε το κύπελλο Αττικής επικρατώντας του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ

Δυναμικά ξεκίνησε η νέα σεζόν στο πινγκ πονγκ με τον Παναθηναϊκό να κατακτά το κύπελλο Αττικής στους άνδρες επικρατώντας του Ολυμπιακού στον τελικό.

Το «τριφύλλι» που φέτος ανέβηκε από την Α2 κατηγορία έδειξε με το καλημέρα ότι ήρθε για να μείνει στην κορυφαία σκηνή του ελληνικού πινγκ πονγκ. Για τον πρωταθλητή Ελλάδος Ολυμπιακό δε αγωνίστηκε ο Τάσος Ρηνιώτης που είχε ενοχλήσεις την πλάτή ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν κάλεσαν τον Σουηδό Σάιμον Άρβιντσον. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε τελικά με 4-1 στον τελικό που διεξήχθη στο ΣΕΦ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 4-1:Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Γιάννης Σγουρόπουλος 1-3 (10-12, 6-11, 12-10, 6-11)Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Γιώργος Σταματούρος 3-1 (5-11, 11-6, 11-7, 11-7)Κώστας Λαγογιάννης-Αλκιβιάδης Σταματούρος 3-0 (11-0, 11-4, 11-5)Κ. Κωνσταντινόπουλος-Γ. Σταματούρος 3-0 (11-4, 11-3, 12-10)Λαγογιάννης-Σγουρόπουλος 3-1 (13-11, 11-5, 2-11, 11-5)

Από τη βάση του ταμπλό ο Παναθηναϊκός για να φτάσει στον τελικό προχώρησε χωρίς αγώνα στους «16» και μετά νίκησε κατά σειρά τον Α.Ο. Ζήνων με 4-0, τον Α.Σ. Πέρα με 4-3 και στα ημιτελικά τον Α.Ο. Ελληνικού με 4-0. Ο Ολυμπιακός είχε επίσης bye στον γύρο των «32», στη 16άδα απέκλεισε τον Α.Ν.Π.Ο. Αμοργού με 4-0, στην 8άδα τον Άρη Βούλας με 4-0 και στην 4άδα τον Γ.Α.Σ. Ελευσίς με το ίδιο σκορ.

Στις γυναίκες κυπελλούχος Αττικής αναδείχτηκε ο πρωταθλητής Ελλάδας Δ.Α.Ο. Ταύρου που ήταν αδιαφιλονίκητο φαβορί. Το επιβεβαίωσε στηριζόμενος αποκλειστικά στις Ελληνίδες αθλήτριές του και κράτησε τα σκήπτρα από πέρσι. Στον τελικό η ομάδα του Αλέξη Αρσενιάδη ξεπέρασε με 4-2 τον νικητή της διοργάνωσης το 2016 Α.Σ. Πέρα Αθηνών (προπονητής των φιναλίστ ο Χρήστος Λάμης). Αξιοσημείωτη η νίκη της Ελένης Γεωργιάδου κόντρα στην πρώτη Ελληνίδα της παγκόσμιας κατάταξης, την Κατερίνα Τόλιου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Πέρα Αθηνών-Δ.Α.Ο. Ταύρου 2-4:Όλγα Γεωργοπούλου-Κατερίνα Τόλιου 1-3 (11-9, 2-11, 4-11, 3-11)Γεωργία Χατζηλυγερούδη-Φιλαρέτη Εξάρχου 0-3 (8-11, 4-11, 5-11)Ελένη Γεωργιάδου-Χριστίνα Φίλη 1-3 (5-11, 11-9, 3-11, 9-11)Γεωργοπούλου-Εξάρχου 3-2 (11-7, 9-11, 11-7, 11-13, 11-9)Γεωργιάδου-Τόλιου 3-1 (13-11, 4-11, 11-8, 11-9)Χατζηλυγερούδη-Φίλη 0-3 (3-11, 4-11, 8-11)

Την 3η θέση κατέλαβαν ο Φοίνικας Πειραιά και ο Ολυμπιακός.

Πηγή: sdna.gr