ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 78-71

Παίζοντας μπάσκετ-όνειρο ο ΠΑΟΚ ισοπέδωσε τον πρωτοπόρο στην Ευρωλίγκα Ολυμπιακό επί 40 λεπτά και πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη (78-71) της δεκαετίας.

Πέντε χρόνια μετά τη σεζόν 2012/2013, ο εξαιρετικά διαβασμένος και «ατσάλινος» αμυντικά ΠΑΟΚ νίκησε ξανά τον Ολυμπιακό στην Πυλαία!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε τον έλεγχο από την αρχή και δεν άφησε ποτέ την κατάσταση να φύγει από τα χέρια της κόντρα στους «ερυθρολεύκους» που είχαν πολλά προβλήματα, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, παίζοντας χωρίς Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός ισοβαθμεί στη 2η θέση με το Λαύριο (8-3), ενώ ο ΠΑΟΚ έπιασε τον Προμηθέα ακριβώς πιο πίσω (7-4).

«Ασπρόμαυρο» χρώμα είχε το πρώτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο: ο Τζάκσον ξεκίνησε «ζεστός» για το 8-2, ενώ ο «Δικέφαλος» διατήρησε το πάνω χέρι ακόμη και όταν ο μουδιασμένος Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10. Χαραλαμπόπουλος-Κόνιαρης μπήκαν στην εξίσωση (26-14, στο 8′), η δημιουργία ήταν σε εξαιρετικό επίπεδο (8ασ.) και αυτά, σε συνδυασμό με τα 5/9 τρίποντα, οδήγησαν στο 29-18 της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός έπεσε με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν διαφορά (35-24, στο 15′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα, την ώρα που ο Ολυμπιακός περνούσε την μπάλα κοντά στο καλάθι (40-28). Τα λάθη των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκαν (9λθ.) μπροστά στις «ασπρόμαυρες» παγίδες, ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις παρά την αστοχία στις βολές (4/10) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 44-33.

Η «ερυθρόλευκη» αστοχία πίσω από τα 6.75 συνεχιζόταν (1/15) και ο ΠΑΟΚ είχε τον τρόπο να κρατά την απόσταση ασφαλείας (51-39, στο 26′) που είχε αποκτήσει από νωρίς. Ο Γκος έβαλε τρίποντο για το 54-40, ο Ολυμπιακός τα… έσπαγε από παντού και ο Αμερικανός πρόσθεσε ακόμη ένα μακρινό σουτ για το 57-41 της τρίτης περιόδου που επιβεβαίωνε την «ασπρόμαυρη» κυριαρχία.

Οι παίκες του Σφαιρόπουλου μπήκαν καλύτερα στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας με τον Μάντζαρη σε 61-51, ενώ ακολούθησε τρίποντο του Σπανούλη για το 63-54 με 4:40 να μένουν για το τέλος. Ο Γκος ευστόχησε σε μεγάλα καλάθια για την ομάδα του για το 72-61 και έγραψε τους τίτλους τέλους. Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί σε εκείνο το σημείο και η τελική επικράτηση ήρθε για τον ΠΑΟΚ με σκορ 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 44-33, 57-41, 78-71