Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα: 76-70

Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα: H άμυνα των πράσινων τους οδήγησε στην πέμπτη τους νίκη.

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα: Ανώτερος για 40 λεπτά, χάρη στην πιεστική άμυνά του, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-70 της Μπαρτσελόνα και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της, 5-0, για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ντεσόν Τόμας (14π.) και Στεφάν Λάσμε (11π.) ανέλαβαν το σκοράρισμα, ο Καλάθης μοίρασε 12 ασίστ (11 ασίστ είχε στο σύνολο η Μπαρτσελόνα!) και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μήτογλου πέτυχε και τους 7 πόντους του στην 4η περίοδο.

Κυρίως, όμως ήταν η άμυνα του Παναθηναϊκού που τον οδήγησε στην 5η νίκη του, χάρη στην οποία «έπιασε» στο βαθμολογικό πίνακα τους «μπλαουγκράνα». Ο πρώην «πράσινο» Κρις Σίνγκλετον έμεινε στους 4π. (με 0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα), ενώ μοναδικοί διψήφιοι για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ήταν οι Κούριτς (17π.), Σεραφάν (15π.) και Ερτέλ (12π.). Επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού η Μπασκόνια, στη Βιτόρια, την Παρασκευή (23/11, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70

Οι άμυνες και η αστοχία από τα 6.75 κυριάρχησαν στο πρώτο οκτάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (8-8), τη στιγμή που η δημιουργία των Καλάθη και Ερτέλ είχε απενεργοποιηθεί για Παναθηναϊκό και Μπαρτσελόνα, αντίστοιχα.

Ωστόσο, η αντίδραση του Πασκουάλ ήταν άμεση, ρίχνοντας στο παρκέ Λεκαβίτσιους και Παππά, με τον πρώτο να ανοίγει λογαριασμό για τους «πράσινους» από τα 6.75, μετά από 4 άστοχες προσπάθειες, στο 9΄ (11-8) και τον δεύτερο να φέρνει την απαραίτητη αναστάτωση στην άμυνα των Καταλανών (13-8). Τα πολλά λάθη του «τριφυλλιού» (6 στο α’ δεκ.), όμως, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους κάτι καλύτερο από 13-10 στο 10΄.

Με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου, Τόμας και Αντετοκούνμπο βρήκαν ρυθμό από τα 6.75, ενώ με την άμυνα να κρατάει στο μηδέν τους Καταλανούς μέχρι το 13΄ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 21-10. Οι Ισπανοί πάντως αντέδρασαν, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της ελληνικής ομάδας στις βολές και με τον Σερεφέν να μην έχει αντίπαλο κάτω από το καλάθι μείωσαν στο 17΄ σε 27-23.

Ο Λοτζέσκι, όμως, έδωσε ανάσα, ο Λάνγκφορντ βρήκε στόχο στην εκπνοή και το «τριφύλλι» πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (34-25).

Σε ένα μόλις λάθος υπέπεσαν οι «πράσινοι» στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ η Μπαρτσελόνα συνέχισε να… ψάχνει την ευστοχία της (9/21 δίποντα, 0/5 τρίποντα).

Λάσμε και Παπαπέτρου ανέβασαν τη διαφορά στο 22΄ στο +12 (39-27), αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Κούριτς… Ο γκαρντ της Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό από τα 6.75 και με 3/3 τρίποντο πρωταγωνίστησε στο επιμέρους σκορ 3-15 των Καταλανών, με το οποίο ισοφάρισαν στο 26΄ σε 42-42.

Ακολούθησε ένα «πράσινο» ξέσπασμα για το 51-42, αλλά οι Ισπανοί δεν ήταν διατεθημένοι να παραδοθούν, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -5 (55-50), μετά από… τραβηγμένα σφυρίγματα των διαιτητών.

Με τον Μήτογλου να μπαίνει ζεστός από τα 6.75 και να σημειώνει 7 πόντους στο επιμέρους σκορ 12-4 του Παναθηναϊκού, οι «πράσινοι» έβαλαν τις βάσεις στο 34΄ ξεφεύγοντας με +13 (67-54). Ερτέλ και Οριόλα προσπάθησαν να βάλουν την Μπαρτσελόνα σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης (68-61 στο 36΄), αλλά η άμυνα τους Παναθηναϊκού δεν τους το επέτρεψε, με τους «πράσινους» να μην απειλούνται μέχρι το τελικό 76-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Ράντοβιτς, Λάτισεφς

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Tόμας 14 (1), Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11 (1), Παπαπέτρου 6 (1), Παππάς 7, Γκιστ 5 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8, Καλάθης 2, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 7 (1)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Σεραφάν 15, Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίγκλετον 4, Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12, Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3), Κλαβέρ 7, Τόμιτς 6