Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: 77-88

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Σπουδαία μάχη έγινε για την 24η αγωνιστική της Euroleague

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ με 88-77 για την 24η αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό τους ξεκίνημα, ενώ κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στην «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση.

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος την «είδε» Νεμάνια Νέντοβιτς, έπαιξε και για τον Σέρβο άσο που απουσίαζε και ήταν ο ηγέτης του Παναθηναϊκού με μεγάλη ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου. Τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 4/ τρίποντα. Η ήττα για τον Ολυμπιακό σίγουρα αποτελεί ένα μεγάλο «χτύπημα» στις ελπίδες του για πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Στο 11-13 βρίσκονται πλέον οι Πειραιώτες, στο 9-14 οι «πράσινοι» μετά από την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Με πολύ ψηλή πεντάδα ξεκίνησε τον Παναθηναϊκό ο Όντεντ Κάτας προκαλώντας έκπληξη και… σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα. Ο Ισραηλινός προπονητής ξέροντας πως οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν Παπανικολάου και Βεζένκοφ, αποφάσισε να τους χτυπήσει στις θέσεις των φόργουορντ και στο ξεκίνημα τουλάχιστον τα κατάφερε.

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω με 7-4 κατάφερε να κάνει ένα σερί 13-0 με κύριους εκφραστές τους Σαντ-Ρος, Μήτογλου και Γουάιτ, και να προηγηθεί με 7-17, βάζοντας πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό από πολύ νωρίς.

Παρόλα αυτά, μετά από τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και με τον Σπανούλη να μοιράζει ασίστ, έφεραν το ματς στον πόντο. Με τρίποντα των Τζένκινς και ΜακΚίσικ, το σκορ πήγε στο 18-19 και απλά ο Μποχωρίδης διαμόρφωσε το 18-21 υπέρ των «πράσινων» στην πρώτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στην δεύτερη περίοδο, παίζοντας πιο ορθολογικό μπάσκετ, προσπαθώντας να περάσει τη μπάλα στον Παπαγιάννη για να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία του στη θέση «5» και «4» έναντι του Ολυμπιακού. Με τους Γουάιτ και Μποχωρίδη να συμπαραστέκονται σε Παπαγιάννη το Τριφύλλι ξέφυγε με 21-27, με τους Ζαν Σαρλ και Σλούκα να μειώνουν σε 28-29 στη συνέχεια.

Με ενα τρίποντο του Μποχωρίδη το σκορ έγινε 28-32, ενώ Μπέντιλ και Παπαγιάννης ανέβασαν την διαφορά στους οκτώ (30-38) για τους Πράσινους. Παρότι πολύ κακός ο Ολυμπιακός μπόρεσε να μειώσει πριν το ημίχρονο, καθώς με ένα γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ και ένα καλάθι του Χάρισον έριξε τη διαφορά στο 35-38.

Τρομερή ήταν η είσοδος του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με Μπέντιλ, Σαντ-Ρος και Μήτογλου να σκοράρουν, ανέβασε την διαφορά στο +10 (35-45) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η «πράσινη» άμυνα είχε σφίξει ακόμα περισσότερο, ο Ολυμπιακός ήταν σχεδόν… απόντας από το γήπεδο, μην μπορώντας να βγάλει ούτε μια σωστή επίθεση κι έτσι το «τριφύλλι» είχε σταθερά μια διαφορά κοντά σε διψήφια νούμερα.

Ο φοβερός Σαντ-Ρος με νέο τρίποντο έκανε το 37-48 και ο Παπαγιάννης το 39-50, με τον Ολυμπιακό να βάζει με δυσκολία την μπάλα στο καλάθι και τον Παναθηναϊκό να μην… χαμπαριάζει από την μείωση σε 44-52 και με τον Κασελάκη να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, έφτασε στο 44-57, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Κάπου εκεί πάντως ο Ολυμπιακός σαν να αφυπνίστηκε λίγο και με σερί 10-2 και τους Σπανούλη, Μαρτίν να αναλαμβάνουν τις επιθέσεις, έριξε την διαφορά στους πέντε (54-59), με τον Μποχωρίδη να γράφει το 54-61 στη συνέχεια, σκορ με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι δεν θα μπορούσε να χάσει αυτό το παιχνίδι, καθώς όποτε ο Ολυμπιακός πλησίαζε μέχρι τους 6-7 πόντους, οι «πράσινοι» ανέβαζαν ρυθμούς και εκτόξευαν την διαφορά. Μια διαφορά που απεικονίστηκε και με καλύτερο τρόπο και στα ριμπάουντ, τομέας που ο Παναθηναϊκός είχε τα διπλάσια από τον αντίπαλό του (38 έναντι 19).

Ο Ολυμπιακός έκανε απέλπιδα προσπάθεια στο τέλος μειώνοντας σε 77-82, αλλά με ελάχιστα δευτερόλεπτα να απομένουν ο Παναθηναϊκός δεν ανησύχησε και μάλιστα νίκησε με +11 (88-77) καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου ματς, παρότι δεν αναμένεται να παίξει κάποιο ρόλο στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 35-38, 54-61, 77-88

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάρισον 6 (3/9 σουτ), Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 4 (1/6 σουτ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές), Πρίντεζης 8 (0/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 5 (1), Τζένκινς 5 (1), Έλις 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή), ΜακΚίσικ 20 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ, Παπαγιάννης 8 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (1/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Κασελάκης 3 (1), Φόστερ (0/3 σουτ), Γουάιτ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 10 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 20 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές).