Μπακς – Μπουλς: Ο Γιάννης ήταν… “ταύρος”, αλλά δεν αρκούσε [vid]

Πηγή Φωτογραφίας: Αρχείου

Η νέα σπουδαία εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ σημείωσε 36 πόντους, είχε 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, με 14/24 δίποντα και 6/9 βολές σε 33 λεπτά, όμως η συγκλονιστική εμφάνιση του «Greek Freak» δεν ήταν αρκετή για τους Μπακς, που γνώρισαν την πέμπτη ήττα της σεζόν (12-5 το ρεκόρ τους).

Αντίθετα οι Μπουλς με τρίποντα-μαχαιριές από τον Κόμπι Ουάιτ και τον Νίκολα Βούτσεβιτς, άλωσαν το Μιλγουόκι, πανηγυρίζοντας την 8η νίκη τους στη σεζόν (8-10 το ρεκόρ τους), με τον ΝτεΡόζαν να είναι… διαστημικός, έχοντας 36 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 37 λεπτά.

To ματς

Όπως αναμενόταν η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά της, με τους Μπακς να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με έναν πόντο (33-32), ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με τα «Ελάφια» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +1 (62-61).

View this post on Instagram

A post shared by Giannis Ugo Antetokounmpo (@giannis_an34)

Στην τρίτη περίοδο οι Μπουλς έκαναν ένα ξέσπασμα και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με εφτά πόντους (83-90), φτάνοντας την διαφορά στο +10 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (84-94), για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα των Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο «Greek Freak» με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε στον πόντο (93-94), με τις δύο ομάδες έκτοτε να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, αφού τα «Ελάφια» έβρισκαν απαντήσεις στα καλάθια των Μπουλς, για να φτάσουμε στο συγκλονιστικό τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Τζεβόν Κάρτερ και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στους Μπακς (109-106), όμως στη συνέχεια ήρθε η… αυτοκτονία για τα «Ελάφια», αφού 1:15 πριν την λήξη άφησαν ελεύθερο σουτ στον Κόμπι Ουάιτ που τους «τιμώρησε» ισοφαρίζοντας σε 109-109.

Στα 47 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Ουάιτ με νέο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Μπουλς με 112-109, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς στα 21 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με νέο τρίποντο-μαχαιριά, ουσιαστικά τελείωσε το ματς, αφού στη συνέχεια το τελικό 118-113 διαμορφώθηκε από τη γραμμή των βολών.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-32, 62-61, 83-90, 113-118