Θέλτα – Κάντιθ 1-1: Δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη παρά τις 26 τελικές προσπάθειες

Πηγή Φωτογραφίας: Partido entre el Celta y el Cádiz del curso pasado. - Cordon Press

Το φινάλε τις βρήκε να διευρύνουν το αρνητικό σερί σε 11 παιχνίδια, όμως η ομάδα που έφυγε με χαμόγελα ήταν η Κάντιθ, με τους Ανδαλουσιανούς να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 33ο λεπτό λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινης του Τσουστ.

Η Θέλτα και η Κάντιθ αναμετρήθηκαν στο τελευταίο χρονικά ματς της 15ης αγωνιστικής με μοναδικό στόχο τη νίκη, αφού και οι δύο καίγονταν για αυτή, έχοντας συμπληρώσει 10 διαδοχικά ματς χωρίς επιτυχία.

Οι Γαλιθιάνοι από την πλευρά τους (ο Δουβίκας ήταν η τελευταία αλλαγή τους, στο 92′) μπόρεσαν απλά να σώσουν την παρτίδα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 57′ με τον Λάρσεν (είχε προηγηθεί η Κάντιθ στο 16ο λεπτό με τον Ράμος), με τις 26 τελικές που είχαν στο παιχνίδι εκ των οποίων 7 εντός εστίας (2 συνολικά η Κάντιθ, με τη 1 να είναι το γκολ της) να μην είναι αρκετές για την πρώτη τους νίκη στην La Liga μετά από την 1η Σεπτεμβρίου.

ΘΕΛΤΑ: Γκουάιτα, Κέβιν (54′ Πέρεθ), Στάρφελτ (54′ Σοτελο), Νούνιεθ, Σάντσεθ (81΄ Ρίστιτς), Μινγκέθα, Τάπια, Ντε λα Τόρε (90′ Ντότορ), Μπαμπά, Άσπας, Λάρσεν (92′ Δουβίκας) ΚΑΝΤΙΘ: Χιλ, Καρσελέν, Τσουστ, Φαλί, Ερνάντεθ, Σομπρίνο (77′ Θαλδούα), Αλκαράθ (90′ Ντιακιτέ), Άλεξ, Αλέχο (77′ Πιρές), Μαρτί (39′ Εμπαγέ), Ράμος (78′ Γκόμες)

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Λας Πάλμας – Χετάφε 2-0 (43′ Αραούχο / 90+2′ Ερέρα) Ζιρόνα – Βαλένθια 2-1 (82′, 88′ Στουάνι / 56′ Ντούρο) Αθλέτικ – Ράγιο Βαγεκάνο 4-0 (23′ Γκουρουθέτα, 47′ αυτ. Εσπίνο, 64′ Ι. Γουίλιαμς, 68′ Ν. Γουίλιαμς) Ρεάλ – Γρανάδα 2-0 (26′ Ντίαθ, 57′ Ροντρίγκο) Οσασούνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (2′ Γκόμεθ / 41′ Σαντίκ) Μαγιόρκα – Αλαβές 0-0 Αλμερία – Μπέτις 0-0 Σεβίλλη – Βιγιαρεάλ 1-1 (75′ Σάλας / 77′ Μοράλες) Μπαρτσελόνα – Ατλέτικο 1-0 (28′ Φέλιξ) Θέλτα – Κάντιθ 1-1 (57′ Λάρσεν / 16′ Ράμος)