ΑΕΚ Αστέρας Τρίπολης: Ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Αρκάδων [4-2]

Πηγή Φωτογραφίας: [367002] SUPERLEAGUE 2023-2024 / ΑΕΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα κι επικράτησε 4-2 του Αστέρα Τρίπολης, πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Οι παίκτες του Αλμέιδα άσκησαν από το ξεκίνημα πίεση στον Αστέρα και απλοποίησε τα πράγματα, μέσα σε δυο λεπτά, έχοντας πρωταγωνιστή τον Πόνσε.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη ΑΕΚ ATHENS FC (@aekfc_official)

Ο Αργεντινός επιθετικός πέτυχε το έβδομο τέρματα του στα τελευταία τρία ματς. Ο Πόνσε έκανε το 2-0 στο 26ο λεπτό κι ενώ ένα λεπτό αργότερα είχε πρωταγωνιστήσει στη φάση που η «Ένωση» άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Τζουκάνοβιτς.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Κάλενς, Πήλιος, Πινέδα (79′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (79′ Λιούμπιτσιτς), Ελίασον, Άμραμπατ (66′ λ. τρ. Άμραμπατ), Τσούμπερ (72′ Αραούχο), Πόνσε (66′ Γκαρσία).

Αστέρας: Γραμματικάκης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Λύρατζης (50′ λ. τρ. Άλβαρες), Γκος (65′ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι (79′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46′ Ζουγλής), Κρεσπί, Καλτσάς (65′ Σίτο), Μιριτέλο.