Ρεάλ Μαδρίτης: Έκανε πρόβα τίτλου με αντίπαλο την Τζιρόνα

Πηγή Φωτογραφίας: instagram real madrid, Η Ρεάλ, παράλληλα, μετά το σοκ με την Ατλέτικο στις καθυστερήσεις, μία εβδομάδα νωρίτερα (1-1), με το αποψινό της «τρίποντο» πήρε μεγάλη ψυχολογική «ντόπα» ενόψει του πρώτου νοκ άουτ αγώνα των «16» του Champions League με τη Λειψία, το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης (13/02) επί γερμανικού εδάφους.

Απέδειξε με τον πιο εμφατικό τρόπο ότι είναι το απόλυτο φαβορί για να «κόψει πρώτη το νήμα»

Αντίθετα, η Τζιρόνα γνώρισε βαριά ήττα στη Μαδρίτη, μόλις τη 2η φετινή της (και αυτή από τη Ρεάλ) με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -5 από την κορυφή. Δεν σκόραρε σε δεύτερο σερί ματς και, πλέον, καλείται να βρει απαντήσεις. Στο 6΄ ο Βινίσιους άνοιξε το σκορ, ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Μπέλινκγχαμ με γκολ στο 36′ και στο 54΄. Στο 61΄ Ροντρίγκο διαμόρφωσε το 4-0.