Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός: Θρυλική πρόκριση πέτυχαν οι «ερυθρόλευκοι» 1-6 [παρ. 1-4]

Πηγή Φωτογραφίας: [368019] CONFERENCE LEAGUE 2023-2024 / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΣΦΠ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έκανε το... θαύμα του στη Σερβία

Ο Ολυμπιακός έκανε το… θαύμα του στη Σερβία, αφού ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα (1-4), και στη συνέχεια διέσυρε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση με 1-6, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στους «8» του Conference League.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και βρήκε το γρήγορο γκολ που έψαχνε με φανταστική προσπάθεια του Ποντένσε μόλις στο 10ο λεπτό.

Ο Φορτούνης στο 36′ μετά από ασίστ του Ποντένσε έκανε το 0-2 και μετέφερε το άγχος στους Ισραηλινούς, πριν ο Ελ Καμπί μετά από σέντρα του Πορτογάλου κάνει το 0-3 πριν βγει το ημίχρονο.

Η Μακάμπι βρήκε ξανά σκορ πρόκρισης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζαχάβι, αλλά ο Ελ Καμπί με εντυπωσιακό ψαλιδάκι έκανε το 1-4, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και πέτυχαν πέμπτο γκολ με τον Γιόβετιτς (93′), ενώ ο Ελ Αραμπί «κλείδωσε» την πρόκριση για τον Ολυμπιακό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-6 στο 103′.