Football League: Νίκη ο Ηρακλής, διπλό της Δόξας Δράμας στα Τρίκαλα

Football League: Σέντρα στα ματς της κατηγορίας.

Σέντρα στην Football League με τον Ηρακλή να ξεκινάει με νίκη, όπως και η Δόξα Δράμας που αγωνιζόταν στα Τρίκαλα.

Ο “Γηραιός” υποδέχθηκε τον Ηρόδοτο στο “Καυτανζόγλειο” και ξεκίνησε με το “δεξί” τις υποχρεώσεις του.

Ο Ηρόδοτος με τον Αρμάντο Φουτσίνι στην τεχνική ηγεσία προέβαλε αντίσταση στη Θεσσαλονίκη, αλλά οι γηπεδούχοι την έκαμψαν με το γκολ του Εμάνουελ Περόνε στο ένατο λεπτό. Ο Κλέιτον τροφοδότησε τον Ντούνα στη δεξιά πλευρά, αυτός έκανε τη σέντρα κι ο 35χρονος Αργεντινός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουράκη.

Το σουτ του Μωραΐτη στο 17′ δεν απείλησε τον Βοσνιάδη, ενώ ο Κουράκης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια εκείνο του Ντούνη στο 23′. Ο Ηρακλής σκόραρε στο 32′ και το 37′, αλλά τα γκολ των Ζιαμπάρη και Περόνε δεν μέτρησαν, καθώς οι σκόρερ υπεδείχθησαν σε θέση οφσάιντ. Στο 65′ ο Κουτρομάνος έκανε το σουτ, ο Κουράκης απομάκρυνε, αλλά ο Ρόβας δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Τρίκαλα – Δόξα Δράμας 2-3

Συναρπαστικό ματς διεξήχθη στα Τρίκαλα, με τη Δόξα Δράμας να φεύγει με τη νίκη (2-3) από τη Θεσσαλία. Οι “μαυραετοί” άνοιξαν το σκορ στο έκτο λεπτό, όταν ο Ανδρέου με κεφαλιά μετά από σέντρα από δεξιά νίκησε τον Ταΐρη.

Τα Τρίκαλα ισοφάρισαν στο 10ο λεπτό. Ο Ρούνεϊ Βακενβάι πήδηξε πιο ψηλά από όλους μετά από εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίτκα για το 1-1. Ο Πέρεθ στο 26′ με φανταστική λόμπα νίκησε τον Ταΐρη κι έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα της Δράμας.

Ο έτερος Ισπανός της, Κρουθ, το διεύρυνε (1-3) στο 53′. Το μόνο που κατάφεραν τα Τρίκαλα ήταν να μειώσουν και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ με τον Γκότοβο στο 77′.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο 27 Οκτωβρίου

Σπάρτη – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-1 (58′ Μαντζίρης / 79′ πεν. Μαλόνγκα)

ΑΟ Τρίκαλα – Δόξα Δράμας 2-3 (10′ Ρούνεϊ, 77′ Γκότοβος / 6′ Ανδρέου, 26′ Πέρεθ, 53′ Κρουθ)

Ηρακλής – Ηρόδοτος 1-0 (9′ Περόνε)