Γιουβέντους: “Καθάρισε” νωρίς με Κριστιάνο

Γιουβέντους: Η πρωταθλήτρια Ιταλίας δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην αδύναμη Κροτόνε.

Η Γιουβέντους είχε ένα πολύ ήρεμο βράδυ στο Τορίνο απέναντι στην ουραγό Κροτόνε, της οποίας επιβλήθηκε με 3-0 στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής στη Serie A. Γι΄ αυτό φρόντισε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο «σφράγισε» από νωρίς τη νίκη της πρωταθλήτριας Ιταλίας και φτάνοντας τα 18 τέρματα τέθηκε επικεφαλής στην κατάταξη των σκόρερ, ξεπερνώντας κατά ένα τον Ρομέλου Λουκάκου της Ίντερ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γουέστον ΜακΚένι.

Η Γιουβέντους έφτασε στους 45 βαθμούς και μείωσε στους 8 τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ίντερ και στους 4 από τη δεύτερη Μίλαν, ενώ έχει και αγώνα λιγότερα. Από την πλευρά της, η ομάδα της Καλαβρίας έμεινε καθηλωμένη στους 12 βαθμούς και μόνο με ένα ποδοσφαιρικό θαύμα θα παραμείνει στην κατηγορία.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Φιορεντίνα-Σπέτσια 3-0

(51΄ Βλάοβιτς, 65΄ Καστροβίλι, 83΄ Ισερίκ)

Κάλιαρι-Τορίνο 0-1

(76΄ Μπρέμερ)

Λάτσιο-Σαμπντόρια 1-0

(24΄ Αλμπέρτο)

Τζένοα-Βερόνα 2-2

(49΄ Σομουρόντοφ, 90΄+ Μπάντελι – 17΄ Ίλιτς, 61΄ Φαραόνι)

Σασουόλο-Μπολόνια 1-1

(52΄ Καπούτο – 17΄ Σοριάνο)

Πάρμα-Ουντινέζε 2-2

(3΄ Κορνέλιους, 32΄ πεν. Κούτσκα – 64΄ Οκάκα, 80΄ Νίτινγκ)

Μίλαν-Ίντερ 0-3

(5΄, 57΄ Μαρτίνες, 66΄ Λουκάκου)

Αταλάντα-Νάπολι 4-2

(52΄ Ζαπάτα, 64΄ Γκόσενς, 71΄ Μουριέλ, 79΄ Ρομέρο – 58΄ Ζιελίνσκι, 75΄ αυτ. Γκόσενς)

20. Κροτόνε 12

Ρονάλντο: «Σημαντική νίκη, πάμε έτσι παιδιά»

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο επέστρεψε. Είχε σταματήσει σε ένα γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, αλλά χθες σκόραρε δύο φορές με κεφαλιά σε οκτώ λεπτά, στη νίκη (3-0) επί της Κροτόνε. Ο Πορτογάλος δεν είχε σημειώσει δύο γκολ με κεφαλιές σε αγώνα πρωταθλήματος, από τον Μάιο του 2015, με τη Ρεάλ Μαδρίτης, στο γήπεδο της Σεβίλης στη LaLiga, όπως αναφέρει η ιταλική εφημερίδα Gazzetta dello Sport.

«Σημαντική νίκη! Χαίρομαι που είχα συνεισφορά! Πάμε έτσι παιδιά!», ήταν το μήνυμα του Κριστιάνο Ρονάλντο στο Twitter μετά τη χθεσινή νίκη. Η Κροτόνε ήταν το 78ο «θύμα» του (τον ξεπερνά μόνο ο Ιμπραίμοβιτς με 79, από το 2000), είναι ο κορυφαίος σκόρερ στα κορυφαία 5 ευρωπαϊκά πρωταθλήματα την τρέχουσα σεζόν και με τα τα 18 γκολ πέρασε μόνος στην κορυφή των σκόρερ στη Serie A (17 έχει ο Λουκάκου). Ο 36χρονος Πορτογάλος διεθνής επιθετικός, έχει παίξει 614 από τα τελευταία 630 λεπτά και 20 από τα 21 τελευταία παιχνίδια της Γιουβέντους.