Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα 0-1: Με νίκη στην πρεμιέρα του Nations League

Πρεμιέρα με το δεξί στο Nations League, για την εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου

Πρεμιέρα με το δεξί στο Nations League, για την εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου.

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του Γκουστάβο Πογέτ η Εθνική Ελλάδας, έκανε σε γενικές γραμμές ένα καλό παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάσει, αλλά έφερε το πολυπόθητο αποτέλεσμα με το γκολ του Μπακασέτα στο 38ο λεπτό, επικρατώντας με 1-0 της Βόρειας Ιρλανδίας.

Η Εθνική μας είχε ευκαιρίες να σκοράρει και δεύτερο γκολ, με αποκορύφωμα μια φάση στο 52ο λεπτό, όπου ο Γιακουμάκης δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το 60, ο ρυθμός της Εθνικής έπεσε και η Βόρεια Ιρλανδία είχε κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, όμως η ελληνική ομάδα κατάφερε εν τέλει να κρατήσει το υπέρ της σκορ.

Στον όμιλο της εθνικής  συμμετέχουν επίσης Κόσοβο και Κύπρος.

Η 11άδα του αποψινού αγώνα: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Σιώπης, Μπακασέτας, Μπουχαλάκης, Λημνιός, Μάνταλος, Γιακουμάκης.