Σοκ για την Κύπρο στο Ταλίν!

Προκριματικά Μουντιάλ 2018 - Η Κύπρος έπαιζε... τελικό στο Ταλίν, ωστόσο παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε 1-0 στις καθυστερήσεις από την Εσθονία. n n

Στο κρισιμότερο ραντεβού της στη φάση των ομίλων, η Κύπρος παρουσιάστηκε ασυνεπής, ηττήθηκε 1-0 από την Εσθονία στο Ταλίν και ουσιαστικά είδε τα όνειρα πρόκρισης να χάνονται…Κακή η Κύπρος στο δημιουργικό κομμάτι, δε μπόρεσε σε κανένα σημείο του α’ μέρους να απειλήσει την αντίπαλό της. Μόλις ένα σουτ του Λαϊφη στο 44′ είχε ομάδα του Σιμόν που δεν κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Οι Εσθονοί είχαν την κατοχή, αλλά τόσο ο Πικ όσο και ο Ζένοφ δε μπόρεσαν να σκοράρουν όταν τους δόθηκε η ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τους Κύπριους να πιέζουν πιο ψηλά τους γηπεδούχους. Μάλιστα, στο 79′ βρέθηκαν κοντά στο γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του Χριστοφή δε βρήκε στόχο. Η Εσθονία βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά, εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδυναμία των φιλοξενούμενων και με αριστερό σουτ του Κάιτ στο 90’+2′ ήρθε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Τζ. Δημητρίου, Λαϊφης, Κατελάρης, Μαρκάσα, Λαμπάν, Χ. Κυριάκου, Αρτυματάς, Αβραάμ (66΄ Κάστανος), Χριστοφή (87΄ Χαραλαμπίδης), Σωτηρίου

8ος Ομιλος

Εσθονία – Κύπρος 1-0nΕλλάδα – Βέλγιο 21.45nΓιβραλτάρ – Βοσνία 21.45

Βαθμολογίαn1. Βελγίο  33-2  19n2. Ελλάδα  10-3  13n3. Βοσνία  15-8  11n4. Κύπρος  8-12  10n5. Εσθονία  6-17  8n6. Γιβραλτάρ 3-33  0