Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65-75: “Break” ο Ολυμπιακός και 1-0 στους τελικούς της Α1

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 65-75: Ο Ολυμπιακός από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα κυριάρχησε απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, επικράτησε με 75-65 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1. Την Πέμπτη το επόμενο ραντεβού στο ΣΕΦ.

Μεγάλη νίκη και… 1-0 για τον Ολυμπιακό. Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65-75 στο ΟΑΚΑ στο Game 1 της σειράς των τελικών, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να δραπετεύει με τη νίκη και να κάνει δικό του πλέον το πλεονέκτημα έδρας. Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τους πράσινους τη φετινή σεζόν.

Το πλάνο του Γιάννη Σφαιρόπουλου βγήκε στο 100%, με τον Ολυμπιακό να φεύγει ως νικητής από το ΟΑΚΑ και το «τριφύλλι» να ψάχνει πλέον με τη σειρά του μπρέικ στο ΣΕΦ (την Πέμπτη το Game 2 της σειράς). Οι «πράσινοι» μετά το πρώτο καλό δεκάλεπτο δεν είχαν τόσες επιθετικές λύσεις, είδαν τους Καλάθη – Γκιστ να μην… τραβούν, σύμφωνα με τα συνηθισμένα στάνταρντς τους και γνώρισαν την πρώτη ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα για φέτος.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Παπανικολάου (14π., 4ρ., 4ασ.), με τον Βαγγέλη Μάντζαρη (11π.) να βάζει το σουτ του αγώνα στο 37′. Διψήφιοι για τον Ολυμπιακό ήταν και οι Μπράιαν Ρόμπερτς (12π.) – Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάικ Τζέιμς (23π.), Κρις Σίνγκλετον (18π., 10ρ.).

Τα Δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75.