Ζαλγκίρις ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Θρίαμβος στο Κάουνας για τους ερυθρόλευκους!

Πηγή Φωτογραφίας: [367667] EUROLEAGUE 2023 - 2024 / ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (EUROKINISSI)

Σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός

Σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στην έδρα της Ζαλγκίρις, για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με το ευρύ 96-75 και έτσι ανέβηκαν στις 16 νίκες. Αποτέλεσμα που τους δίνει αέρα 2 νικών από την 7η θέση, οπότε μοιάζει να «κλειδώνει» η εξάδα για τους Πειραιώτες και έχουν το βλέμμα στο πλεονέκτημα.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos B.C. (@olympiacosbc)

Κορυφαίοι για την Ελληνική ομάδα, ήταν ο Ουόκαπ με 22 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 7 ασίστ, ο ΜακΚίσικ με 20 πόντους και ο Πίτερς με 16 πόντους. Για τους ηττημένους που φάνηκαν επηρεασμένοι απ’ τη διακοπή, «πάλεψαν» ο Έβανς με 18 και ο Σμιτς με 17.

Το καθοριστικό σημείο στο ματς ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πήρε διψήφια διαφορά, φτάνοντας μέχρι το +15 (49-64). Στο γήπεδο υπήρχαν αποδοκιμασίες για αποφάσεις των διαιτητών, ενώ κι ο Τρινκέρι δέχτηκε τεχνική ποινή. Με σκορ 17-28 στην περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε στο 30’ προβάδισμα δεκατριών πόντων (56-69).

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95